Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-05-09, 06:35
List radnego Sławomira Błęckiego
Autor Wiadomość
admin 
Administrator

Wysłany: 2010-08-23, 12:39   List radnego Sławomira Błęckiego

Gorącą dyskusję wywołał artykuł "Przedszkole im. byłego prezydenta. Napisał do nas radny Sławomir Błęcki, który kilka miesięcy temu na sesji Rady Miejskiej zaproponował aby uczcić pamięć prezydenta poprzez nazwanie jego imieniem ulicy lub innego obiektu. Poniżej publikujemy list radnego.

1.Nieścisłe jest sformułowanie Autora: ps (pana Pawła Sławińskiego) jakobym „kilka miesięcy temu zaproponował nazwanie budowanego przedszkola miejskiego w Chojnie imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich.” Podczas kwietniowej sesji zaproponowałem upamiętnienie ś.p. Lecha Kaczyńskiego poprzez nadanie jego imienia jakiemuś ważnemu miejscu w Chojnie, np. ulicy lub innemu obiektowi.

2. Natomiast nadanie imion Marii i Lecha Kaczyńskich przedszkolu miejskiemu – i w tej właśnie, a nie innej kolejności imion – zaproponowałem 19 lipca, zatem nie kilka, a miesiąc temu.

3. Nieścisłe i błędne jest stwierdzenie Autora „Dyskusje rozpoczął pochówek na wawelu a obecnie następstwem tych wydarzeń są sceny jakie rozgrywają się pod pałacem prezydenckim.” Wawel to nazwa własna, pisana wielką literą, zatem nie „wawel”, a Wawel. Całość nieścisła - „dyskusje rozpoczął” oficjalnie Andrzej Wajda, nie tylko skandalizując ceremonię pogrzebową Prezydenta RP, ale również inaugurując „wojnę domową” w swoim słynnym wystąpieniu w trakcie kampanii wyborczej Bronisława Komorowskiego. Zaś sceny jakie rozgrywają się pod Pałacem Prezydenckim (wielka litera) są następstwem wywiadu prezydenta Komorowskiego, udzielonego Gazecie Wyborczej, o jego decyzji usunięcia krzyża. Są też konsekwencją kolejnych błędnych decyzji obecnych polskich władz, w tym Warszawy.

4. „Kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach i zjednoczeniu narodu, Polska ponownie zaczęła się dzielić. (…) Po niespełna dwóch miesiącach wszystko zaczęło wracać do normy, a PiS zakończył politykę miłości i powrócił do ostrego języka.” To bardzo nieścisła ocena Autora – „do ostrego języka”, zaczęła wracać jako pierwsza Platforma Obywatelska, nie tylko ustami posła - filozofa z Lublina, który jest obecnie flagową postacią tej formacji. Bodaj jeszcze szybciej, już następnego dnia po zakończeniu żałoby państwowej, czyli tydzień po katastrofie, to nie „Polska ponownie zaczęła się dzielić” tylko do swojej normalnej retoryki powróciły media popierające/związane z PO.

5. „Czy nazywanie obiektów publicznych imieniem byłego prezydenta, (…) jest dobrym pomysłem?” Przyzna Pan, Panie Pawle, że użyte przez Pana sformułowanie „były prezydent” wobec osoby, która zginęła w trakcie pełnienia obowiązków państwowych w bezprecedensowej katastrofie lotniczej, raczej trudno skomentować?

6. Napisał Pan, że ś.p. Lech Kaczyński „przez większość Polaków uważany jest za jednego z najgorszych przywódców państwa Polskiego”. Proszę o podanie konkretnego źródła, z którego zaczerpnął Pan to kategoryczne stwierdzenie. Dysponuję badaniami CBOS z maja, ogłoszonymi w czerwcu b.r. (może ma Pan jakieś inne, chętnie się zapoznam), gdzie jest zupełnie na odwrót. „Większość”, bo 65 % ankietowanych pozytywnie oceniło sposób w jaki sprawował najwyższy urząd w państwie, zaś przeciwnego zdania było 23 %. Źródło: http://fakty.interia.pl/f...skiego,1493981. Znaleźć można w internecie również badania z kwietnia, wskazujące, że 68% Polaków pozytywnie ocenia ś.p. Prezydenta.

7. Jeśli zaś Pan, Paweł Sławiński, osobiście uważa, że był „jednym z najgorszych przywódców państwa Polskiego”, to należałoby to zaznaczyć, np. poprzez sformułowanie „w mojej ocenie był itd.”. W takim razie warto byłoby też uściślić czy mówiąc „przywódcy” miał Pan na myśli prezydentów RP po 1989 roku, czy też wcześniejszych - a może chodziło o „przywódców” w ogóle, w tym królów, premierów, naczelników państwa itd? Bez tego doprecyzowania Czytelnik może powziąć przekonanie, że w Pana ocenie „lepszym przywódcą” był np. Bolesław Bierut, nominalnie prezydent Polski Ludowej, faktycznie zaś agent NKWD. Pozostając jednak przy prezydentach po 1989 roku, z Pańskiej wypowiedzi wynika, że lepiej ocenia Pan np. Wojciecha Jaruzelskiego (agenta stalinowskiej Informacji Wojskowej ps. „Wolski”) odpowiedzialnego za utrwalanie podporządkowania Polski Moskwie i śmierć, tylko w stanie wojennym 1981-83, czy to skrytobójczą, czy w trakcie pacyfikacji, lekko licząc ponad stu Polaków. Lepiej ocenia Pan Lecha Wałęsę (zarejestrowanego jako TW, tajny współpracownik komunistycznej Służby Bezpieczeństwa ps. „Bolek”) którego skompromitowana kadencja 1990-95 zaowocowała dla niego w wyborach prezydenckich w roku 2000 poparciem rzędu 1,01% (jeden coma jeden).
PODSUMOWANIE: Pomijam wątki osobiste, tych kilka wcześniejszych, również zmanipulowanych informacji na mój temat, przed których opublikowaniem nie zadał Pan sobie trudu zwrócenia się do mnie osobiście. Także i tym razem machnąłbym ręką, gdyby nie fakt, że idzie o coś znacznie ważniejszego.
Prowadzi Pan lokalne medium, czyli narzędzie KOMUNIKACJI, ciąży więc na Panu duża odpowiedzialność. I nie mam tu na myśli odpowiedzialności prawnej (choć to też ważne) ale odpowiedzialność moralną. Może Pan sprawić, że będzie to forum na poziomie, miejsce w którym wymienia się, choćby nawet ostro ale w sposób cywilizowany, poglądy i rzetelne informacje. Szanowanym graczem jest ten, kto nie ogranicza się wyłącznie do kalkulowania zysków i strat. Może Pan jednak dopuścić, że stanie się miejscem wylewania pomyj, kłótni z magla i bezrefleksyjnego klepania nagłówkami z jedynie słusznych gazet, a przez to wylęgarnią oportunizmu. Czymś o czym wprawdzie wszyscy wiedzą, że jest, ale od czego normalni ludzie odwracają się z zażenowaniem. Obawiam się, że póki co, Pańskie forum zmierza w tym drugim kierunku.
Z Pańskiej winy. Jeżeli bowiem dyskusja na forum ma być merytoryczna, ma wnosić coś pozytywnego do życia lokalnej wspólnoty, to winna być poprzedzona rzetelnym komentarzem administratora. Pańskie komentarze rzetelne nie są, co stwierdzam z przykrością. Nie są też staranne, co razem daje, być może częściowo niezamierzony, efekt MANIPULACJI, czyli jednej z form KŁAMSTWA. Trudno się dziwić, że po takich zagajeniach, komentarze, najczęściej chyba młodych internautów, nierzadko sprowadzają się po prostu do chamstwa.
Powtarzam – dzieje się to z Pańskiej winy. Można bowiem nie mieć tzw. warsztatu dziennikarskiego, popełniać błędy formalne. To całkowicie schodzi na dalszy plan, gdy intencją jest poszukiwanie PRAWDY. Bo - jak powiedział doskonały Józef Mackiewicz – „Tylko prawda jest ciekawa”.
Dlatego, jako człowiek z pewnością mający wewnętrzne rozeznanie prawdy, nie ma Pan prawa uchylać się od prawdy i manipulować nią. W żadnej sprawie, szczególnie zaś w tak ważnej: poprzez oddanie czci Parze Prezydenckiej, upamiętnienie największej tragedii współczesnej Polski. Nie żądam wyjęcia tej propozycji spod publicznej debaty, przeciwnie, apeluję tylko o rzetelność, należny jej szacunek, spokojną rozwagę opartą na ocenie dostępnych faktów, prawdę.
Proszę się głęboko zastanowić, kto tak naprawdę „dzieli Polaków”, kto najczęściej używa tego sformułowania i z jakim nastawieniem emocjonalnym, choćby na naszym chojeńskim podwórku. Kto w imię permisywnych i nihilistycznych ideologii próbuje ośmieszać i poniżać naszą polską kulturę (a przez to poniżać nas, Polaków) sprowadzając ją do „fałszywej tradycji” i „narodowych mitów”, nazywając „śmieszną i patetyczną”. Kto próbuje zohydzać już na wstępie wszystko to, co piękne i wokół czego moglibyśmy się jednoczyć, bez względu na wyznawany światopogląd.

Życzę Panu rzeczywistej, prawdziwej niezależności, która bierze się z odwagi stawania w prawdzie i głoszenia jej. Zaś Pańskiemu forum życzę, by było elementem budowania, nie destrukcji.

Sławomir Błęcki radny RM w Chojnie

PS. Rada miejska nie ma uprawnień, by decydować o nadaniu imienia przedszkolu. To tylko propozycja grupy radnych (oprócz mnie: Ryszarda Bekier, Stanisław Kabat, Janusz Kowalczyk, Leszek Stefański). Decyzję podejmą trzy podmioty: 1. kierownictwo przedszkola; 2. rada lub inny organ wyznaczony przez rodziców; 3. organ prowadzący czyli burmistrz wraz z zarządem i Administracją Szkół.

[ Dodano: 2010-08-23, 15:20 ]
Szanowny Panie Radny
Cieszę się, że miejski radny zabiera głos w dyskusji na forum internetowym. Przedstawione w pana liście poglądy rzucą zapewne nowe światło na dialog internautów.
Jako, że jest pan członkiem partii PiS, mocno przekonany co do własnych poglądów, nie sądzę aby nasza dyskusja, która zapewne na łamach lokalnej prasy potrwa jakiś czas, była rozmową pełną ciepłych i miłych słów. Mimo to jednak rozmawiać warto. Pomimo mojego młodego wieku, również w punktach, postaram się przedstawić rzeczywistość widzianą moimi oczami.

1. Już na początku pańskiego listu zarzuca mi pan kłamstwo. Nie twierdzę, że jestem człowiekiem nieomylnym i bezbłędnym, dlatego postanowiłem odszukać nagrania z kwietniowej sesji Rady Miejskiej. Pomyślałem, że może faktycznie ja popełniłem błąd i należałoby pana przeprosić. Faktycznie w tym punkcie miał pan rację. W kwietniu mówił pan o obiekcie lub ulicy, jednak podczas tej sesji doszło do wizytacji budowy miejskiego przedszkola, dlatego już wtedy, według mnie było wiadomo o jaki obiekt chodzi, również już wtedy pisali o tym internauci. Jednak do błędu trzeba umieć się przyznać, dlatego za ten błąd przepraszam.

2. Osobiście dla mnie nie jest ważne kiedy ogłosił pan swój kontrowersyjny pomysł. Faktem jest to, czy przedszkole do którego uczęszczać będą dzieci, może być kojarzone z jedną z największych katastrof państwa Polskiego? Dla uczących się tam dzieci, historia ich placówki będzie się bardziej kojarzyła z horrorem niż miłą historią.
Kolejnym ważnym argumentem w tej sprawie jest to, czy tragicznie zmarły prezydent zasługuje na takie wyróżnienie (o tym w kolejnych punktach)?

3. Literówki które "wyłapał" pan w mojej publikacji, są chyba jedynym błędem, co prawda rażącym ale wydaje mi się, że w polemice ważniejsze od błędów są argumenty. Często dochodzi do takich sytuacji gdy brakuje sensownych argumentów - wtedy próbuje się w inny sposób "zaczepić" osobę z którą się dyskutuje.
Scena polityczna w naszym kraju praktycznie od zawsze używała ostrego języka. W momencie kiedy do walki o władzę włączył się PiS, język jeszcze bardziej się zaostrzył a prawdziwą kumulacją było wygranie przez tą partię wyborów w 2005 roku.
Chaotyczne rządzenie pełne prób wyeliminowania przeciwników poprzez nasyłanie służb typu CBA, ABW itp. trwało przez 2 lata. Przez 2 lata w telewizji oglądaliśmy show pełne spektakularnych akcji i agentów Tomków. Jedna z takich akcji zakończyła się śmiercią pani Bildy. Gdybym miał pisać o rzeczywistości, w której żyliśmy w latach 2005 - 2007, mógłbym napisać książkę, a nawet całą trylogię pn. "IV RP".
Wróćmy jednak do obecnej sytuacji w naszym kraju. Nie zgadza się pan z moim stwierdzeniem że "Dyskusję rozpoczął pochówek na Wawelu a obecnie następstwem tych wydarzeń są sceny jakie rozgrywają się pod Pałacem Prezydenckim". Proszę więc zdać sobie pytanie: czy zasłużonych dla naszej ojczyzny Polaków powinniśmy w taki sposób wyróżniać za ich postawę i zasługi czy za tragiczną śmierć? Według mnie w naszym kraju na pochówek w takim miejscu jak Wawel zasługuje tylko jeden Polak, jest nim Lech Wałęsa który tworzył historię podobnie jak Marszałek Piłsudski czy królowie mający tam swoje krypty. Ś.p. pan prezydent Lech Kaczyński w naszej historii zapiszę się prawdopodobnie jedynie jako prezydent albo miłośnik "veta".
Co do sytuacji pod krzyżem, jest ona żenująca. Fanatycy którzy dzień i noc koczują na Krakowskim Przedmieściu żądają przeniesienia symbolu w godne miejsce przy czym nie godzą się na przeniesienie krzyża do kościoła...? Naturalnie cały ten "cyrk" wspiera Pańska partia - raczej nieprzypadkowe jest wznoszenie przez tłum okrzyków typu "Jarek, Jarek...". Byle do zimy!

4. Kto dzieli Polskę? Odpowiedź na to pytanie wszyscy znamy. Już dzień po przegranych wyborach Jarosław Kaczyński mówić o tym, że nie ma zamiaru współpracować z rządem, prezydentem... oszukani musieli się czuć jego wyborcy, których w czasie kampanii wabił swoją przemianą, która była tylko chwilowa. W pkt. 4 piszę pan również o mediach popierających PO? TVN, Polsat, Gazeta Wyborcza... kto jeszcze popiera według pana PO? Dlaczego nie napiszę pan o TVP i produkcji ich zupełnie niezależnego i obiektywnego filmu dokumentalnego "Solidarni"? Niech pan powie coś o "Gazecie Polskiej" albo o radyjku z Torunia? Czy nie uważa pan że całe imperium Ojca Rydzyka to ogromne narzędzie do manipulacji biednymi, starszymi ludźmi?

5. W dalszym ciągu podtrzymuje swoje stwierdzenie, że ś.p. Lech Kaczyński był najgorszym prezydentem po 1989 roku. Jego okres urzędowania to czas konfliktów na linii rząd - prezydent. Twierdzi pan, że media wykreowały taki wizerunek prezydenta, twierdzi pan że wspierają one obecną ekipę rządzącą. Sytuacji zabawnych i kontrowersyjnych podczas tej prezydentury było wiele, a najwięcej z takich wpadek czerpały nasze rodzime kabarety. Nie zmienia to jednak faktu, że był to prezydent Polski, również mój prezydent jako obywatela tego kraju, dlatego należy mu się szacunek.

6. Naszą narodową mentalnością jest to, że lubimy współczuć. Bulwersuje pana moje stwierdzenie "że ś.p. L. Kaczyński był najgorszym prezydentem". Pokazuje pan sondaż który został zrobiony po katastrofie. Mogę pokazać panu ponad setkę sondaży z różnych źródeł które przed 10 kwietnia dawały ś.p. prezydentowi poparcie na poziomie ok 20%.
Jeżeli faktycznie przytoczone przez pana wyniki z sondażu, czyli 68% ankietowanych, którzy dobrze oceniają prezydenturę L. Kaczyńskiego, są prawdziwe to dlaczego nie przełożyły się na wynik wyborczy jego brata który do tej pory wykorzystuję katastrofę pod Smoleńskiem do własnych rozgrywek politycznych.

7. Na koniec postanowił pan zając się najlepszym tematem a zarazem swoim "konikiem". Piszę pan o historii. Z tego co pamiętam, pewien mieszkaniec na łamach Gazety Skrzynkowej tłumaczył pani różne wątki historyczne.
W moim zdaniu zabrakło roku 1989, bo tak jak napisałem powyżej, śp. L. Kaczyński był w mojej ocenie najgorszym prezydentem demokratycznej Polski. Myślę, że doskonale wiedział pan o co chodziło mi w tym zdaniu.

PODSUMOWANIE
Prowadząc serwis internetowy Chojna24.pl zawsze staram się przekazywać rzetelne i sprawdzone informację. Wydaje mi się, że z upływem czasu portal staje się coraz lepszy i popularniejszy a mój obiektywny pogląd cały czas dojrzewa.
Chyba jako jedyne lokalne medium nie jestem nastawiony na zysk, serwis prowadzę hobbistycznie bo chcę coś w naszej małej lokalnej Chojnie zmienić.
Nie mogę odpowiadać za treść wpisów internautów. Zawsze staram się usuwać wpisy które łamią regulamin forum dyskusyjnego które prężnie się rozwija. Zarzuca mi pan również klepanie nagłówków z "jedynie słusznych gazet". Otóż staram się współpracować ze wszystkimi lokalnymi mediami ponieważ nie jesteśmy dla siebie żadną konkurencją. Pan nie dopuszcza chyba myśli, że ktoś może mieć inne poglądy niże te "właściwe". Otóż ze wszystkimi ludźmi należy rozmawiać, podkreślam słowo rozmawiać a nie atakować.

Pan kolejny rok piastuje stołek radnego wybranego przez mieszkańców Lotniska. Może zamiast doszukiwać się zamachów, tajnych współpracowników czy czarodziejskich dokumentów przekazywanych przez dziennikarzy ogólnopolskich mediów (o których ostatnio pan pisał w ChGS itp., zająłby się pan Osiedlem Lotnisko, ponieważ właśnie mieszkańców tej części miasta pan reprezentuje. Kolejny rok na naszym Lotnisku nic się nie dzieję, kolejna kadencja stracona...

Na koniec dziękuje za życzenia. Mam nadzieję, że forum rozwinie się w dobrym kierunku i będzie przez długie lata służyło mieszkańcom.

Pozdrawiam, Paweł Sławiński
Redaktor naczelny serwisu Chojna24.pl

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi