Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-09-23, 08:10
Wywiad z Ryszardem Mateckim
Autor Wiadomość
admin 
Administrator


Wiek: 30
Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 2899
Skąd: Chojna
Wysłany: 2010-07-27, 08:44   Wywiad z Ryszardem Mateckim

O Dolinie Miłości słyszał już prawie każdy mieszkaniec naszej gminy. W tym tygodniu rusza projekt rewitalizacji tego pięknego miejsca, które być może stanie się motorem rozwoju turystyki na naszym terenie. Rozmawiamy z inicjatorem tego przedsięwzięcia, byłym sołtysem Zatoni Dolnej Ryszardem Mateckim.

- Projekt prowadzi Federacja Zielonych GAJA, która już była obecna w Dolinie i przeprowadzała tam prace. Dlaczego ten okres był tak długi?

RM. – W Dolinie Miłości musieliśmy się zmierzyć z podstawowym problemem jakim jest zarządzanie tym terenem. W parku dochodziło do zderzenia trzech ustaw, trzech wzajemnie wykluczających się interesów, które trzeba było pogodzić. To co my nazywamy parkiem w dokumentach jest terenem podlegającym pod ustawę o lasach państwowych, czyli po prostu lasem z wszystkimi ograniczeniami i nakazami prowadzenia tam leśnej gospodarki. Ale by nie było tak łatwo jest również terenem wpisanym do rejestru zabytków – tu Ustawa zaprzecza poprzedniej i nakazuje utrzymywać go w stanie przynależnym zabytkowi. Dolina jest również chronionym terenem podlegającym pod Natura 2000, która nakłada ograniczenia prowadzenia prac. Dodatkowym problemem było to, iż pieniądze z UE można było pozyskać jedynie mając tzw. „trwały zarząd” nad terenem. O ile poprzedni projekt pozwolił na wykonanie podstawowej wymaganej dokumentacji, inwentaryzacji i koncepcji zagospodarowania obiektu, to tu musieliśmy zmierzyć się z całą machiną administracyjną i przetrzeć zupełnie dzikie szlaki. Nie chcę zanudzać, powiem jedynie, że jest to pierwszy i jedyny jak dotąd przypadek w Polsce powierzenia dużego terenu Lasów Państwowych organizacji pozarządowej w zarząd. Musieliśmy wykonać setki konsultacji by pod obowiązującą koncepcją zagospodarowania podpisały się wszystkie strony i by prace te mogły być prowadzone zgodnie z prawem. Skala problemów była tak duża, że gdy teraz spojrzę na początek tej drogi 11 lat temu, to zapewne bym się nie zdecydował przejść jej drugi raz.

- Co będzie zrobione w najbliższym czasie?

RM. – Tak w skrócie. Przez najbliższe dwa lata zostanie w Dolinie przywrócona drożność całego układu komunikacyjnego, a park zostanie oczyszczony w pewnej części z wiatrołomów i krzewów, zachowując jednak wygląd parku naturalistycznego. Powstaną 3 parkingi i zagospodarowana zostanie polana przy Odrze, gdzie powstanie min. duży plac zabaw dla dzieci. W samej substancji historycznej odtworzone zostaną Stawy z rzeźbami oraz ich otoczenie oraz w miejscu leśniczówki Karla Thomasa powstanie obiekt zaplecza turystycznego z toaletami. W tym projekcie kwota 1.097.251,00 EURO zostanie w całości „wbudowana” w park, ponieważ całą niezbędną dokumentację już mamy. Wszystkim wykonawcom przy przetargach stawiany jest wymóg zatrudnienia mieszkańców okolicznych wsi, tak więc dodatkową korzyścią jest to, że duża część tych pieniędzy nie tylko zostaje „wbudowana” w teren, ale także trafia bezpośrednio do kieszeni mieszkańców naszej gminy.

- Jak wygląda przyszłość parku?

Prowadzone prace są częścią dużo większego projektu prowadzonego z gminą Schwedt pt. „Rozwój Europejskiego Parku Hugenotów w Schwedt nad Odrą oraz rewitalizacja Parku Natury „Dolina Miłości” w Zatoni Dolnej jako centrów kultury i wypoczynku“ realizowanego w ramach programu INTERREG IVA. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obiekt tej klasy jak Dolina Miłości będzie stymulował rozwój turystyczny nie tylko gminy Chojna, ale również całego regionu. Na chwilę po zakończeniu projektu trzeba mieć świadomość, że ten motor będzie pracował na jałowym biegu, jeśli nie podejmiemy skoordynowanych działań na poziomie regionu dążących do zatrzymania na naszym terenie turysty na minimum 2-3 dni. Gmina Cedynia, Moryń, Mieszkowice stymulują rozbudowę swojej bazy noclegowej, eksponują atrakcje swoich terenów. Turysty nie interesują granice gmin, interesuje go pełna oferta, która mogłaby go skłonić do zatrzymania się na naszym terenie na dłużej i pozostawienia tu pieniędzy. Właśnie w stronę zmierzenia się z tym problemem powinno iść w najbliższej przyszłości nasze myślenie. Marketing turystyczny powinien być skoordynowany najpierw na naszym terenie, byśmy mogli stać się równoprawnymi partnerami dla sąsiadów zza Odry, by naszą ofertę skierować również w tamtą stronę. Jeśli tego nie zrobimy Dolina Miłości po rewitalizacji będzie tylko i jedynie pięknym kwiatkiem do dość siermiężnego kożucha.
_________________
Chojna24.pl- i wiesz więcej...
Widziałeś, nagrałeś, zrobiłeś zdjęcie? - Organizujesz imprezę, wydarzenie? - Pisz: redakcja@chojna24.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Stworzył: PatrykSpec |


 Wszelkie Prawa Zastrzeżone, kopiowanie bez zgody autora zabronione! Home | Cookies | Regulamin | Pomoc