Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-09-12, 05:15
Wywiad z Radnym Rafałem Skrzypkiem
Autor Wiadomość
admin 
Administrator

Wysłany: 2010-07-10, 09:30   Wywiad z Radnym Rafałem Skrzypkiem

Rozmawiamy z radnym Rady Miejskiej w Chojnie, Rafałem Skrzypkiem.

Od początku roku gorącym tematem jest dyskusja na temat Centrum Kultury w Chojnie, kontrowersje budził dyrektor tej placówki, który ostatnio został odwołany z tego stanowiska, czy według pana to zwolnienie poprawi coś w „kulejącej”, chojeńskiej kulturze?

Sam fakt odwołania dyrektora Mazura nic nie zmieni. Bo czy odwołanie spowodowało zmianę w strukturach zarządzania w CK? Czy zmieniło się spojrzenie Burmistrza na problemy kultury w Chojnie? Na obydwa pytania odpowiedź brzmi – nie. Nawiasem mówiąc, docierają do mnie informacje, że dyrektor nadal zasiada w swoim gabinecie, zarządza finansami placówki, wydaje dyspozycje pracownikom.
W CK powstał zupełnie chory układ na styku interesów prywatnych osób i finansów naszej gminy, który staram się prześwietlić, mimo, że Burmistrz robi wszystko, by to utrudnić. Nie uzyskuję odpowiedzi na zadane pytania, a jeżeli już się one pojawiają, to są niekompletne lub potrafią zaprzeczać sobie. Przykładowo, 17 maja poprosiłem o szczegółowe rozliczenie kosztów bezosobowych (umowy zlecenia, o dzieło itp.) oraz zakupu usług (czyli umów z firmami zewnętrznymi) przez CK w ubiegłym roku. Do dzisiaj, mimo, że minął termin, burmistrz nie raczył odpowiedzieć. Natomiast otrzymałem pismo pana Mazura skierowane do Burmistrza, w którym to piśmie p. Mazur poucza swojego przełożonego (Burmistrza), że informacje, o które proszę, są tajne, poufne i nikomu nie mogą być udostępnione.
Odwołany Pan Mazur ze swą odwołaną zastępczynią nadal realizują napisane przez siebie projekty UE. Jeden z tych projektów zakładał organizację plenerów malarskich. Wszyscy pewnie spodziewają się, że plenerów przeznaczonych dla mieszkańców gminy. Jednak nie. Jak powiedział p. Mazur na Komisji Oświaty, nie ma w Chojnie osób zainteresowanych plenerami malarskimi, dlatego wzięły w nich udział osoby spoza naszej gminy. Dyrektor CK pisze projekt wiedząc, że w jego gminie nie ma zapotrzebowania na zaprojektowane atrakcje. Ale pisze, pozyskuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, wydaje te pieniądze. A mieszkańcy? A co go obchodzą mieszkańcy.
Wracając do pytania, zwolnienie nic nie zmieni. Burmistrz nadal domaga się od Rady zwiększenia budżetu CK, przyjmując królującą w tej kadencji zasadę „jakoś to będzie” i „po nas tylko potop”. To zwolnienie to tylko zasłona dymna na kompletny brak pomysłu na chojeńską kulturę, bo jedyny jaki mamy dotąd to „Dajcie nam więcej pieniędzy i nie interesujcie się co z nimi zrobimy”. Burmistrz Fedorowicz zatracił już kompletnie umiejętność dialogu nie tylko w sprawie CK.

Pana niepokój budziła działalność świetlic wiejskich, na stronie klubu radnych Gmina Dla Wszystkich, do którego pan należy, można znaleźć dokument „Rozliczenie świetlic wiejskich za 2009 rok” – co z tego dokumentu może dowiedzieć się przeciętny Kowalski?

Jest to dokument przygotowany przez dyrektora CK na mój wniosek. Zawiera rozliczenie kwoty 60 tys. złotych, jakie miał do dyspozycji dyrektor w 2009 roku, z przeznaczeniem na działalność świetlic wiejskich. Dokument ten rzuca światło na faktyczny stan oraz na pozorowanie działań w świetlicach wiejskich.
Co z tego dokumentu mogą dowiedzieć się mieszkańcy gminy? Tylko około 40% środków zostało przeznaczonych na zatrudnienie pracowników, z czego większość pochłonęły koszty „koordynatora”. Tylko na czterech świetlicach (na kilkanaście istniejących) są zatrudnieni opiekunowie (w wymiarze kilkunastu godzin w miesiącu). A na co wydatkowano pozostałe kilkadziesiąt tysięcy? Zakup termosów (około 10 tys.), zakup tuszu i papieru (kilka tysięcy złotych), artykuły spożywcze na róże imprezy w Centrum Kultury, zapaski (fartuchy) dla KGW. Są też umowy o dzieło i faktury (nawet na 9 tys. zł) na usługi nie mające nic wspólnego z działalnością świetlic wiejskich. Sam mieszkam na wsi, pracuję w wiejskiej szkole i wiem ile jest niezaspokojonych potrzeb wśród ludzi, którzy nie mają możliwości łatwego dostępu do zdobyczy współczesnej cywilizacji. Czy zakup termosów za ponad 10 000 zł pomoże im wyrównać szanse z mieszkańcami miasta?
Z tego rozliczenia jasno wynika, iż dyrektor Mazur zrobił sobie z budżetu świetlic źródło dodatkowych pieniędzy uzupełniających i tak niemałą dotację dla CK i zaspokajania apetytów władzy na pierogi. Pokazuje faktyczny stosunek rządzących do środowisk wiejskich – macie dać nam dobrze zjeść, a dzieci niech się po lekcjach pałętają, gdzie chcą.

Rozpoczynają się wakacje, pod wielkim znakiem zapytania stoi działalność świetlic. Dlaczego główne centra rozrywki i kultury na wioskach nie mają jeszcze planu działania i … przyznanych pieniędzy?

Właśnie, dlaczego główne centra rozrywki i kultury na wioskach nie mają jeszcze planu działania? Bardzo dobre pytanie. Zresztą, jaki fragment życia naszej gminy ma jakiś plan działania.
Co do pieniędzy. Rada Miejska zobowiązała się do przyznania środków na świetlice wiejskie po przedstawieniu przez CK planu działań i preliminarza budżetu. Do dzisiaj czekamy a minęło już pół roku. Kierując się odpowiedzialnością oraz wiedzą na temat rozliczenia zeszłorocznego budżetu nie możemy tych pieniędzy przyznać w ciemno i za rok znów odnajdywać takich kwiatków jak w rozliczeniu za 2009 r. Interesują nas faktyczne działania, a nie ich pozorowanie. Interesują nas efekty pracy w środowiskach wiejskich. Jesteśmy zainteresowani dotowaniem działań, które przynoszą mierzalne skutki dla rozwoju tych środowisk. Przykładem jest jednomyślność Rady w sprawie poręczenia kredytu dla Federacji GAJA, która realizuje projekt w Zatoni Dolnej w Dolinie Miłości. Tu nie było żadnych wątpliwości – efekty tych prac będą miały długofalowy skutek zarówno dla mieszkańców okolicznych wsi jak i dla całej gminy. Jeżeli Burmistrz czy działające w pod jego dyktando CK przedstawią Radzie plan działań na wsiach, który będzie przynosił skutki, a nie tylko pozory działań, to wszyscy chętnie podniosą za tym rękę, a ja będę pierwszy z nich.

W gminie nie ma zgody, sesje toczą się w wojennej atmosferze. Czy jest szansa na osiągnięcie porozumienia w przyszłości?

Myślę, że do końca obecnej kadencji niewiele się zmieni. Burmistrzowi i jego współpracownikom zależy na podsycaniu konfliktu. Jestem przekonany, że jest to przemyślana taktyka. Atmosfera wojenna pozwala przysłonić mizerne efekty rządów trio Fedorowicz – Długoborski – De la Torre. Gmina zadłużona, brak inwestycji, brak odważnych decyzji, wiele nierozwiązanych problemów (oświata, kultura, sport, szpital, sprzedaż majątku gminnego), brak decyzyjności, obiecanie wszystkim wszystkiego – nasza gmina przez ostatnie lata zamiast się rozwijać to zapada się pod nieudolnością rządzących. W takiej sytuacji najłatwiej zgonić winę na radnych, urzędników, sołtysów, kryzys światowy czy na krasnoludki. Im więcej krzyku tym mieszkańcy bardziej zdezorientowani. Atmosfera wojny pozwala odciągnąć ludzi od spokojnego zastanowienia się: co nasza gmina zawdzięcza obecnie rządzącym?
Proszę spojrzeć – Burmistrz przez 4 lata rządów nie potrafił zbudować żadnego zaplecza politycznego, a nawet odwrotnie – zdołał zrazić do siebie nawet tych, którzy go popierali. Pozwolił swemu najbliższemu otoczeniu odciąć się kurtyną nieufności od mieszkańców gminy, ich problemów i oczekiwań. Dlatego dzisiaj konflikt jest jedyną nadzieją rządzących na utrzymanie się przy władzy.

Co pan sądzi o kandydaturze radnego Błęckiego na burmistrza Chojny? Jego oświadczenie było chyba głównym powodem wykluczenia go z klubu radnych Gmina Dla Wszystkich?
Nikomu nie można odbierać prawa do realizacji swoim planów. Pan Błęcki ma prawo kandydować na burmistrza i z tego prawa chce skorzystać.
Jednak jest to niezgodne z oczekiwaniami klubu radnych Gmina dla Wszystkich, dlatego też musieliśmy się rozstać.

Rozmawiał: ng

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi