Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-10-02, 06:09
Wywiad z Ryszardem Czapskim
Autor Wiadomość
admin 
Administrator

Wysłany: 2010-05-23, 21:49   Wywiad z Ryszardem Czapskim

W związku z ogromnym zainteresowaniem artykułem „Firma nagłośnieniowa chciała zrobić za darmo Dni Chojny” i różnymi opiniami, pisanymi przez internautów, postanowiliśmy ponownie porozmawiać z głównym zainteresowanym w tej sprawie – właścicielem firmy „Matrix”, zajmującą się techniką estradową – Ryszardem Czapskim.

Artykuł wzbudził ogromne zainteresowanie internautów, proszę powiedzieć, jak wyglądały rozmowy w sprawie realizacji techniki na Dni Chojny?
Na początku 2009 roku poszedłem do dyrektora Tadeusza Mazura z pytaniem czy odbędą się Dni Chojny, byłem zainteresowany ich obsługą techniczną. Usłyszałem, że w tym roku, z powodu braku pieniędzy – imprezy nie będzie. Po rozmowie z Jarkiem Przygodą i Marco Mainelem, doszedłem do wniosku że jesteśmy w stanie zrobić imprezę za darmo. Jarek miał zając się organizacją gali boksu a Marco – ściągnąć z Niemiec zespoły. Dodatkowo na imprezie miały wystąpić lokalne kapele. Podkreślam że wszystko miało odbyć się za darmo. Kilka dni po rozmowie z dyrektorem Centrum Kultury, udałem się z tą propozycją do burmistrza Adama Fedorowicza, który wyraził zainteresowanie i miał się odezwać w celu dogadania szczegółów. Do tej pory nikt nie zadzwonił. Kilka dni po rozmowie z burmistrzem, dowiedziałem się, że wszystkie umowy są już podpisane – włącznie z firmą realizującą technikę. Akurat wtedy kupiłem nowy sprzęt i chciałem go użyć właśnie w Chojnie. Z mojej propozycji skorzystał Michał Kwatera, i zrobiliśmy wtedy imprezę pt. „Dni Kwatery”. Ciągle podkreślam że wszystko było darmowe. Jako mieszkańcowi Chojny, jest mi wstyd, że u nas tak marnotrawi się pieniądze publiczne.

Jaki był odzew artykuły który ukazał się w serwisie Chojna24.pl?
Jeden z radnych z klubu Gmina Dla Wszystkich zaprosił mnie w poniedziałek na spotkanie w Urzędzie Gminy. Na tym spotkaniu obecny ma być również dyrektor Centrum Kultury i radni.

W artykule mówisz dużo o sponsoringu. Internauci twierdzą, że obsługa sceny przez Twoją firmę, podczas niedawnego festynu parafialnego na Lotnisku, była dość droga. Czy to prawda?
Z prośbą o pomoc w organizacji imprezy, zwrócił się do mnie proboszcz parafii na Lotnisku. Ks. Galant zapytał się czy jestem w stanie zrobić tą imprezę, ponieważ w Centrum Kultury odmówiono mu jakiejkolwiek pomocy. Powiedziałem że chętnie bym to zrobił za darmo gdybym współpracował z gminą, ale takiej współpracy nie ma.
Ostatecznie zrobiłem tę imprezę za połowę ceny. Ksiądz planował jednodniowy festyn. Drugi dzień był zrobiony za darmo. Bezpłatnie zagrał również mój zespół.

Kolejny internauta zarzucił Ci brak profesjonalizmu. Czy jesteś w stanie realizować technikę dla zespołów i artystów z „najwyższej półki”?
Jak już wcześniej wspominałem, pracowałem z ponad setką polskich gwiazd. To nie gwiazda wybiera sobie firmę. Gwiazd, które stawiają tak wygórowane warunku – jest może 4 lub 5 w całej Polsce. Jestem w stanie dostosować się do każdej innej gwiazdy. Każdy zespół lub artysta wysyła tzw. raider – jest to dokument z ich technicznymi wymaganiami. Jest to również część umowy. Są tam kontakty do ludzi odpowiedzialnych za technikę, przedstawia się im własną ofertę. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś odmówił wystąpienia na moim sprzęcie.
Miałem przyjemność współpracować z takimi muzykami/zespołami jak Boney M. (ten oryginalny), Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Leszcze, Kult, Dżem, Big Cyc, Formacja Nieżywych Schabuff, Lombard, Sumptuastic, Video, Czerwone Gitary, Żuki, Bayer Full, Boys, WW, Gedeoni Rubal, Róże Europy, Jacek Wójcicki, Happy End, Dj Adamus, Polkoholix, Ewelina Flinta, Szymon Wydra i Carpe Diem, Feel, Ira, Oddział Zamknięty, Krzysztof Krawczyk, Pod Budą, Majka Jeżowska, Maciek Maleńczuk, Ptaky, Ania Dąbrowska i wiele innych… Wydaje mi się że to powinno rozwiać wszelkie wątpliwości i doskonale przedstawia moje możliwości.

Jak układa się współpraca z innymi gminami, instytucjami?
Świetnie współpracuje mi się z Moryniem. Po raz kolejny obsługuję tamtejszy Jarmark. Prócz tej największej imprezy w gminie Moryń, zawsze staram się pomagać przy mniejszych sztukach.
Sponsoring mniejszych rzeczy nie jest żadnym problemem dla mnie. Jeżeli dają mi zarobić tam gdzie jest to możliwe - ja również chętnie wtedy pomagam. Na takich zasadach współpracuje w Szczecinie, Rewalu, Pobierowie, Niechorzu, Mielnie, Trzebiatowie, Przelewicach, Widuchowej, Pyrzycach i wielu innych miejscowościach.

Jak u Ciebie z wolnymi terminami w najbliższych miesiącach, gdzie będziesz działał?
Zostawiłem sobie jeden wolny termin – 19 czerwca, to miała być data tegorocznych dni Chojny (śmiech). Pozostałe terminy do końca września są już zajęte. Dużo imprez szykuje się nad morzem, między innymi w Rewalu, Pobierowie i Trzebiatowie. Jest również kilka imprez we wschodniej części kraju.

Internautą czytającym i piszącym na stronie Chojna24.pl, chętnie odpowiem na każe pytanie, jeżeli będzie miało sens i nie będzie pisał anonimowo. Ja pod każdą swoją wypowiedzią potrafię się podpisać, jeżeli ktoś naprawdę ma coś do powiedzenia i chce dobrze dla chojeńskiej kultury – też tak zrobi i nie będzie kolejnym anonimem. Może warto zastanowić się nad zmianą formuły tej najważniejsze imprezy w naszym mieście? Nie robić wyścigu szczurów, która gmina będzie miała droższy zespół. Tak jak jeden z internautów napisał – i co nam po występie In Grid? Organizacja takiego przedsięwzięcia to potężne wymaganie finansowe. Może zamienić to na kilka imprez w roku?

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi