Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-03-30, 06:17
Radny Rafał Skrzyek odpowiada na wywiad T. Mazura w GCh
Autor Wiadomość
admin 
Administrator


Wiek: 30
Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 2899
Skąd: Chojna
Wysłany: 2010-02-26, 10:00   Radny Rafał Skrzyek odpowiada na wywiad T. Mazura w GCh

W ostatnim numerze G Ch ukazał się wywiad z dyrektorem Centrum Kultury w Chojnie Tadeuszem Mazurem. W związku z tym, że wiarygodność i precyzja wypowiedzi dyrektora Mazura są powszechnie znane (chociażby w w/w wywiadzie Pan dyrektor twierdzi, że rok 2006 był 7 lat temu) zastanawiałem się, czy jest potrzeba prostowania bzdur, które ukazały się w gazecie. Myślę jednak, że należą się Czytelnikom wyjaśnienia.
1. Wzrost budżetu Centrum Kultury.
W 2006 roku na Centrum Kultury zaplanowano 420 000 zł. W trakcie roku dotacja była zwiększona do kwoty około 550 000 zł. Natomiast dyrektor Mazur podaje kwotę 1 012 700 zł. Skąd różnica? Po prostu p. Mazur dodaje do dotacji na Centrum Kultury dotację na Bibliotekę Miejską (215 000zł) oraz dotację na spłatę kredytu przez Centrum Kultury (250 000zł). Ot, taka mała zagrywka: jeśli fakty nie pasują do jego tezy to trzeba je naciągnąć.
Więc dotacja na Centrum Kultury w roku 2006 (rok wyborczy, jak przypomina dyrektor) wynosiła ok. 550 tys. zł. Ale zostawmy rok 2006. W roku 2007 pan Mazur wraca na stanowisko dyrektorskie. Wykonanie budżetu CK w tym roku zamyka się kwotą 540 000 zł. Rok później budżet instytucji przez niego zarządzanej wzrasta o około 100 % (!!!) do kwoty 1 095 000 zł. W 2009 roku, po interwencji Rady Miejskiej, budżet CK zostaje nieco zmniejszony (941 500 zł razem ze świetlicami wiejskimi). I co się dzieje w roku 2010? Pan Burmistrz przedkłada Radzie Miejskiej do zaaprobowania budżet CK na kwotę ponad 1 500 000 zł. Jeden milion pięćset tysięcy złotych. W 2007 roku 540 000 zł., a trzy lata później 1 500 000 zł. Trzykrotny wzrost budżetu przez okres trzech lat, a dyrektor retorycznie pyta w wywiadzie „Jak można mówić, że budżet CK w planie na 2010 r. wzrósł strasznie?”
Muszę tutaj dodać, że budżet gminy na obecny rok jest niezwykle trudny. Pan Burmistrz zaplanował ponad 14 mln deficytu. Oznacza to, że każdy mieszkaniec naszej gminy (bo to my składamy się na budżet naszej gminy) zaciągnie kredyt w wysokości 1000 zł. Kilkuosobowa rodzina to kilka tysięcy złotych do spłacania przez kilka następnych lat. I mimo tego rządzący naszą gminą nie mają skrupułów, aby jedną wybraną instytucję (wcześniej przecież nie zaniedbywaną finansowo) obdarować takim wielkim prezentem. Pan Mazur jakby nie był dyrektorem pewnie powiedziałby: rok wyborczy.
2. Porównanie budżetu CK do innych instytucji.
Podczas sesji budżetowej porównałem budżety CK i budżety szkoły wiejskiej na przestrzeni lat (prezentacja jest dostępna na stronie www.GminaDlaWszystkich.pl). Dane są jednoznaczne: w latach 2006, 2007 budżet CK był na poziomie budżetu szkoły wiejskiej z naszej gminy. W latach następnych budżet szkoły powolutku wzrasta natomiast na jego tle wzrost budżetu CK jest ogromny. Pan Mazur twierdzi, że nie można porównywać szkoły z CK bo „skala różnorodności zadań jest niebotyczna”. Popatrzmy więc. Poniedziałek, Centrum Kultury, godz. 8.00 – brak zajęć, 10.00 – brak zajęć, 12.00, 14.00 – brak zajęć, 16.00 – dwie grupy na zajęciach, 18.00 – dwie grupy, 20.45 – ostatnia grupa na zajęciach. Czyli w poniedziałek 5 grup po około 1,5 godz. zajęć. Oczywiście plus od rana w pracy: pan dyrektor, zastępca dyrektora, sekretariat, obsługa (sprzątaczki i konserwator), kadry, księgowość, jedna pani w dziale promocji, druga pani w dziale promocji, informatyk … . A w takiej szkole: rzucą piłkę na salę gimnastyczną i to wszystko. Rzeczywiście, „skala różnorodności zadań jest niebotyczna”.
Jeśli porównanie ze szkołą nie pasuje p. dyrektorowi porównajmy budżety CK i Biblioteki Miejskiej. Rok 2007: CK – 540 tys. B – 232 000. Czyli budżet CK jest trochę ponad 2 razy większy od budżetu Biblioteki. Plan na rok 2010: CK – 1512 tys. B – 380 tys. Budżet CK 4 razy większy, czyli również na tle innej instytucji kulturalnej widać ogromny wzrost budżetu CK.
3. Pozyskiwanie środków unijnych.
Dyrektor Mazur jak i zastępca dyrektora p. Ignaczak są przedstawiani jako specjaliści od pozyskiwania środków zewnętrznych. Radni wielokrotnie dopytywali się co z projektami w CK. Pan Mazur twierdzi w wywiadzie, że „projekty są właśnie na ukończeniu”, ale że złożenie ich będzie niemożliwe z powodu zmniejszenia dotacji. Mam wrażenie, że „specjalista” od pozyskiwania środków dyr. Mazur myśli, że mieszkańcy naszej gminy to „ciemny lud, który to kupi”. Dwa i pół roku mija, było wiele różnych naborów, wiele instytucji nawet z naszej gminy złożyło z powodzeniem wiele projektów. A Centrum Kultury? Właśnie są na ukończeniu! I już mieli składać! No, ale nie złożą, bo zła Rada zabrała dotację. A może nie składają, bo nie potrafią? Albo się nie chce? Albo może dlatego, że firma kolegi na tym nie zarobi (nie wiem czy mieszkańcy naszej gminy wiedzą, ale duża cześć budżetu CK przechodzi przez firmę zewnętrzną. Np. z menadżerem artysty występującego na Dni Chojny nie negocjuje Centrum Kultury tylko firma pośrednicząca, zresztą zawsze ta sama. I CK nie płaci artyście tylko temu pośrednikowi. Zresztą - kolega zarobi, ludzie się pobawią – tak naprawdę nie wiem, czego się czepiam).
4. „Za mało by żyć”.
Kierowca w PUK – 2100 zł/m-c, sprzątaczka w szkole – 1700 zł/m-c, murarz na budowie przedszkola – 2800 zł/m-c, dyrektor Centrum Kultury w Chojnie – bezcenny. Ciekawe, czy Czytelnicy G Ch wiedzą ile zarabia dyrektor CK? Dane te są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej: 72 000 zł rocznie czyli 6 000 zł/m-c. Panie dyrektorze, wystarczy obniżyć pana wielkiego wynagrodzenia do poziomu poborów dyrektora szkoły, likwidacja zbędnych etatów i wystarczy na podwyżkę dla pracowników i zatrudnienie opiekunów świetlic wiejskich. Jeden etat w dziale promocji to opiekunowie na 10 świetlicach wiejskich. Likwidacja zbędnego etatu zastępcy i urealnienie Pana poborów to kilku procentowa podwyżka dla pracowników. Wcale nie trzeba skoku na kasę, tylko trochę racjonalnej gospodarki.
5. Wiarygodność dyrektora CK
Nasz klub radnych Gmina Dla Wszystkich zwrócił się z prośbą o spotkanie z dyrektorem CK. Chcieliśmy przed głosowaniem budżetu porozmawiać o sprawach działalności i finansów CK. Pan Mazur zgodził się na spotkanie, zaaprobował miejsce i termin. Jednak na spotkaniu nic się nie dowiedzieliśmy, gdyż… dyr. Mazur na nie nie przybył.
6. Podsumowanie
Po ponownym objęciu stanowiska dyrektora CK w 2007 roku pan Mazur na Komisji Oświaty Rady Miejskiej opowiadał o błędach poprzedników i swoich planach. Prosił o uwzględnienie potrzeb inwestycyjnych (krzesła, kurtyna, okna, sprzęt nagłaśniający, mikrofony, zaplecze kuchenne itd.) W następnym roku (2008) otrzymał budżet zwiększony o 100 % - o takiej podwyżce nie może nawet śnić żadna inna instytucja w gminie. Po dwóch latach znowu wnioskuje o kolejne ogromne zwiększenie budżetu, bo, jak mówi w wywiadzie, są potrzeby inwestycyjne (krzesła, kurtyna, okna, sprzęt nagłaśniający, mikrofony, zaplecze kuchenne …)
Pan Mazur zarządza chojeńską kulturą (z małą przerwą) od 1994 roku. W 2010 roku informuje mieszkańców gminy o efektach swojej pracy: w chojeńskiej instytucji kultury brakuje odtwarzacza CD i jest jeden mikrofon.
Rafał Skrzypek
_________________
Chojna24.pl- i wiesz więcej...
Widziałeś, nagrałeś, zrobiłeś zdjęcie? - Organizujesz imprezę, wydarzenie? - Pisz: redakcja@chojna24.pl
 
 
     
clubman
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-26, 10:22   

O, zaraz się zacznie festiwal pomówień - Skrzypek taki, owaki, pryszcze ma i nierówną grzywkę. :mrgreen:
Ciekawe czy ktokolwiek odniesie się do zarzutów zawartych w tym liście, tam są sprawy kwalifikujące się do prokuratury.

[ Dodano: 2010-02-26, 10:36 ]
PS - popraw tytuł bo Srzyek Ci wyszedł...
 
     
Mieszkaniec
Gość
Wysłany: 2010-02-26, 12:47   

Jeśli są to sprawy, jak piszesz nadające się do prokuratury,
to nie !, że Pan Skrzypek robi sobie kampanię wyborczą !!!

Niech składa informację w prokuraturze !
A może ! - co prawdopodobne, nie ma dowodów na te zarzuty!!!
i tylko to, jak sądzę dokonał Pan Skrzypek w swojej kadencji!!!
artykuły w gazetach - to jest jego praca na rzecz Gminy Chojna !!!
i po kiego nam taki radny ???
 
     
clubman
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-26, 13:05   

O.. zaczęło się.... :mrgreen:
 
     
gosc
Gość
Wysłany: 2010-02-26, 14:07   

KŁOPOTEM JEST TO ŻE CZEPIACIE SIĘ WSZYSTKIEGO. DZIECKO MOJE UCZĘSZCZA NA ZAJĘCIA I JEŹDZI NA KONKURSY. ŻE DYREKTOR SIEDZI OD RANA A OD KTÓREJ MA SIEDZIEĆ OD 16 DO 18 ..To jest centrum kultury a nie boisko trzeba porządku pilnować przygotowywać plany konkursy widowiska nie tak jak radni coś usłyszy i już robi aferę na sesji ogarnijmy się ci nasi radni nic nie robią tylko krzyk na sesji ..Kazda Osoba tam pracująca ma swoje zadanie i wypełnia je często jako rodzić wpadam na zajęcia i wiem co tam się robi a kto nie chodzi do centrum kultury niech nie mówi kiedy są zajęcia bo tak oficjalnie dzieci są umówione na rożne godziny z instruktorami ...co ten pan radny myśli że można prowadzić zajęcia przez 2 godziny z 40 osobami no to niech zacznie mysleć lepiej ...Centrum kultury zdobywa wiele nagrod to świadczy o pracy istruktorow
 
     
clubman
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-26, 15:56   

Cytat:
KŁOPOTEM JEST TO ŻE CZEPIACIE SIĘ WSZYSTKIEGO.

Kłopotem jest nie to, ze się czepiamy, tylko to ze jest się czego czepiać. I tych zaczepów jest już na tyle dużo i są takiego kalibru, że teraz już zwykły hebel nie pomoże, by to wyrównać.
Cytat:
co ten pan radny myśli że można prowadzić zajęcia przez 2 godziny z 40 osobami no to niech zacznie mysleć lepiej ...Centrum kultury zdobywa wiele nagrod to świadczy o pracy istruktorow

jakoś nie zauważyłem "czepiania się" pracy instruktorów... a nawet wyłowiłem w tekście apel o podwyżkę dla nich... :lol:

I znów nie jest to dyskusja nad przytoczonym tekstem, tylko ataki, ataki, ataki. A potem piszą piskliwie - tu nie można nic napisać bo się czepiacie.....
 
     
gość
Gość
Wysłany: 2010-02-27, 14:08   

Co do pracy instruktorów to marna tam jest praca ;)Pani Basia radna to prowadzi zajęcia tak zlewającą że zastanawiam się czy Dyrektor boi się ją zwolnić bo oficjalnie Ona nić tam nie robi ..posiedzi i wypłatę ma też tak chcę .....:)
 
     
życzliwy
Gość
Wysłany: 2010-02-28, 04:19   

a byłeś kiedyś na zajęciach w CK? z tego co wiem to B.A. prowadzi zajęcia dla dzieci, masz 5 czy 6 lat (z całym szacunkiem dla dzieci) pewnie tez widziałeś akcje strażaków na lotnisku :D normalnie brak słów
 
     
gosc
Gość
Wysłany: 2010-02-28, 13:28   

A gdzie się podziała odpowiedź użytkownika "signature"?
 
     
Zulu Gula 
Przypadkowy Przechodzeń


Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 5
Skąd: Chojna
Wysłany: 2010-02-28, 14:38   

Radny z Krzymowa stał w wielkim rozkroku podczas kampanii w 2006. Teraz określił się, po której stronie księżyca będzie w nowych wyborach, po tej samej co Sakowski, chociaż nie wiem po której On jest. I zapewne wszystko, co jest i będzie w Krzymowie -oczywiście tylko dobre rzeczy - to zasługa wspaniałego radnego, który może za kilka miesięcy będzie chciał zostać dyrektorem szkoły, a później burmistrzem? Wielki autorytet, który nienawidzi komuny, chociaż życie jego rodziny ręciło się wokół niej.
 
     
Prokop
Gość
Wysłany: 2010-02-28, 15:11   

Hehe ze Skrzypka to niezły ulizany cwaniak.Podkopuje autorytet swoich kolegów ze szkoły.Sam byłem świadkiem.Nieładnie panie"radny",nieładnie.Jak chce się być radnym,albo dyrektorem to napewno nie w ten spodób.Współpracownicy miejcie sie na baczności,bo zmija wam tam urosła
 
     
Makata
Gość
Wysłany: 2010-02-28, 21:43   

Ty też mozesz nastawic na jeden lub dwa dni swój post- drogi Gościu.
 
     
clubman
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-28, 21:53   

Mam prośbę.
Jeśli nie lubicie radnego Skrzypka to jak każdy zalogowany użytkownik macie możliwość założenia własnego tematu. Dajcie mu tytuł "Dlaczego nie lubię Skrzypka" i możecie tam sobie jechać do woli. Gość może nie jest fajny, ale opis jego fryzury
Cytat:
ze Skrzypka to niezły ulizany cwaniak
czy też figury gimnastycznej
Cytat:
Radny z Krzymowa stał w wielkim rozkroku
nijak ma się do tego co napisał o tym co się dzieje w CK. A ze dzieje się tam - wszyscy wiemy.
[Treść postu jest niezgodna z regulaminem i łamie prawo. Zgodnie z zasadami zawartymi w "Polityce Prywatności", wszystkie posty są zabezpieczane i archiwizowane wraz z danymi autora.]
Ostatnio zmieniony przez admin 2010-03-30, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Makata
Gość
Wysłany: 2010-02-28, 22:01   

Szkoda tylko ck. Może się mylisz? Kierownikiem domu kultury powinien zostać ktoś inny.
 
     
clubman
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-28, 22:03   

Cytat:
Może się mylisz? Kierownikiem domu kultury powinien zostać ktoś inny.

Mam nadzieje, że się mylę. Chciałbym się mylić.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Stworzył: PatrykSpec |


 Wszelkie Prawa Zastrzeżone, kopiowanie bez zgody autora zabronione! Home | Cookies | Regulamin | Pomoc