Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-11-07, 06:43
Nagroda starosty gryfińskiego 2012 - prezentacja kandydatów
Autor Wiadomość
admin 
Administrator


Wiek: 29
Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 2899
Skąd: Chojna
Wysłany: 2012-10-14, 19:07   Nagroda starosty gryfińskiego 2012 - prezentacja kandydatów

Kategoria KULTURA

GRUPA „SZPERACZE”, grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Widuchowej zafascynowanych historią i terenami gminy Widuchowa, prowadzona przez nauczycieli Dominika Smulskiego i Andrzeja Mikulskiego. Ich celem są wyprawy piesze i rowerowe w calu poszukiwania miejsc, które niegdyś tętniły życiem, takich które dziś znane są tylko ze starych pocztówek i obrazów lub uważane są za nieistniejące.
Szperacze są inicjatorami nowych form życia społeczno-kulturalnego. Poprzez swoją działalność podkreślają jak ważna jest pamięć o posiadanym dziedzictwie kulturowym, zaszczepiają u młodzieży zainteresowanie i chęć do poznawania historii regionu. Dzięki nim młodzi ludzie zaczynają dostrzegać skarby i walory jakie posiada ich mała ojczyzna.
W okresie 1 września 2011 – 31 sierpnia 2012 szperacze uczestniczyli w następujących przedsięwzięciach:
- kilkanaście wycieczek pieszych i rowerowych (oraz jedna wycieczka żaglówką do Doliny Miłości), podczas których Szperacze za pomocą starych map poszukiwali miejsc związanych z historią okolicy, poznając jednocześnie jej walory przyrodnicze;
- Ogólnopolskie Jesienne Marsze na Orientację w Gogolicach – I miejsce rajdzie dziennym;
- Ogólnopolskie Jesienne Marsze na Orientację w Gogolicach – II miejsce rajdzie nocnym;
- Uprzątnięcie starego cmentarza w Widuchowej i utworzenie na jego miejscu lapidarium (w ramach projektu gimnazjalnego).

ARTUR CZYŻYŃSKI, gryfinianin z rocznika 87’ Absolwent etnologii i filologii angielskiej> Od ośmiu lat zajmuje się graniem muzyki jako DJ oraz tzw. skreczowaniem, modułowaniem dźwięku z płyty winylowej poprzez poruszanie nią w odpowiedni sposób. W ciągu swojej ośmioletniej kariery zagrał niezliczoną ilość koncertów i imprez. Zdobył również wyróżnienie starosty Tczewa za interpretację na żywo utworów zespołu Republika podczas IX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego. Współtworzył ponad 250 utworów hip-hopowych. Jego gościnne nagrania znajdują się na kilkunastu płytach będących w oficjalnej sprzedaży w sklepach muzycznych w całej Polsce.
Artur od 1 września 2011 r. zagrał ponad 30 koncertów w Polsce oraz za granicą (Berlin, Londyn, Bristol, Manchester, Slough). W lutym 2012 r. został jednym z laureatów konkursu „Aptaun Support”, wydawnictwa Aptaun Records, co zapewniło mu wsparcie promocyjne oraz udział w projektach podlegających mu artystów. Jednym z nich była płyta pt. „Pasja”, która przez kilka tygodni zajmowała wysokie pozycje na oficjalnej liście sprzedaży OLiS.
Teledysk do utworu „Od zera”, który promuje tą produkcję, do dziś doczekał się ponad 380 tys. Wyświetleń.
14 sierpnia 2012 r. Artur zapoczątkował w Gryfinie prężnie rozwijającą się inicjatywę „RapGryfino” mającą na celu wsparcie młodych muzyków i stworzenie im warunków do rozwoju poprzez spotkania z artystami, serię warsztatów, wykładów i koncertów.

REMIGIUSZ RZEPCZAK, autor kilku książek o tematyce historycznej. W swoich książkach opisuje między innymi losy osób i całych rodzin przesiedlanych z kresów wschodnich na tereny Pomorza Zachodniego. W 2011 r. została wydana kolejna publikacja pana Remigiusza pt. „Złodzieje wiary i nadziei”. Jest to zbiór kilkunastu historii przedstawiających tragiczne losy osób więzionych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i obozach pracy w czasie drugiej wojny światowej. Historie te spisane zostały na podstawie osobistych relacji samych bohaterów tych wydarzeń, jak również w oparciu o wywiady z rodzinami byłych więźniów.
Książka pana Rzepczaka została przyjęta z dużym zainteresowaniem na Pomorzu Zachodnim, a także w Warszawie oraz w środowiskach niemieckich historyków. Świadczy o tym duża liczba zaproszeń na spotkania promocyjne książki oraz na konferencje naukowe o tematyce związanej z publikacją.

MACIEJ CZACZYK, osiemnastoletni licealista z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2
w Gryfinie, utalentowany, pełen pasji gitarzysta, który przygodę z gitarą rozpoczął pięć lat temu, ucząc się pierwszych chwytów od dziadka. Dziś można powiedzieć, że uczeń przerósł mistrza.
Maciek, w listopadzie 2011 r. wygrał II edycję popularnego muzycznego show „Must be the music. Tylko muzyka”. W finałowym odcinku fenomenalnie zagrał na gitarze i zaśpiewał piosenkę „I co” Tadeusza Nalepy, pokonując 9 pozostałych uczestników programu.
Występ Maćka w ogólnopolskiej telewizji oraz jego triumf, który śledziło blisko 4 miliony widzów, to
W grudniu br. Maciek rozpoczął swoje pierwsze koncerty na żywo. Wspólnie ze szczecińskim zespołem After Blues zagrał dla mieszkańców Gryfina, Szczecina oraz Katowic. Rok 2011 zakończył w Warszawie, gdzie wystąpił dla wielotysięcznej publiczności i widzów Polsatu w programie „Sylwestrowa Moc Przebojów”.
Dzięki swojemu muzycznemu talentowi i charyzmie Maciek jest osoba rozpoznawalną i popularną w całym kraju. W 2012 r. piosenki w wykonaniu Maćka prezentowane były w radiu i telewizji. Jego autorskie kompozycje oraz utwory będące owocami współpracy z Robertem Jansonem można było także usłyszeć podczas koncertów m.in. w Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Warszawie, Międzyrzeczu, Pyrzycach, Nowogardzie, Łobzie i Chojnie.
Obecnie Maciek, wspólnie z Robertem Jansonem, pracuje nad swoją debiutancką płytą, która ukaże się jeszcze w tym roku.

GRYFIŃSKI FESTIWAL MIEJSC I PODRÓŻY "WŁÓCZYKIJ" organizowany przez Stowarzyszenie „Republika Międzyodrza”to impreza odbywająca się od 6 lat na pograniczu polsko-niemieckim, w szczególności w Gryfinie, w miejscowościach na terenie powiatu gryfińskiego oraz w miastach niemieckich. Festiwal poświęcony jest szeroko pojętej tematyce podróżniczej, a także kulturze mało rozpoznanych regionów, w tym również Pomorza Zachodniego i Brandenburgii. Festiwal trwa 11 dni. W jego trakcie w kilku miejscach odbywa się ponad sto wydarzeń. W 2012 r., w szóstej edycji imprezy wzięło udział ok. 100 gości i prelegentów. W pokazach i wydarzeniach towarzyszących uczestniczyło ponad 8 tysięcy widzów.
Festiwal jest przedsięwzięciem oryginalnym, o niepowtarzalnym programie. Z każdym rokiem nabiera coraz większego rozmachu. W trakcie festiwalu w okolice Gryfina przyjeżdżają tysiące ludzi z zewnątrz co przyczynia się do ożywienia regionu. „Włóczykij” to impreza o ogromnym potencjale integracyjnym, uczestnikami są przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. Impreza ma charakter interaktywny, widzowie uczestniczą czynnie w wydarzeniach, startują w rajdach, biorą udział w dyskusjach i spotkaniach. W tym roku pokazy w niemieckim Criewen przyciągnęły nadkomplet publiczności.
Głównymi punktami programu są spotkania z "podróżnikami" i regionalistami połączone z pokazami filmów, slajdów oraz fotografii, a także przegląd profesjonalnych długometrażowych filmów z odległych i egzotycznych zakątków świata. W programie nie brakuje licznych wydarzeń towarzyszących m.in.: degustacje potraw "kuchni świata", koncerty muzyki alternatywnej, wystawy, wycieczki po regionie (w tym roku do Cedyni i Bielinka), Bal Włóczykija oraz rajdy na orientację - zimowy ekstremalny pieszy rajd "Włóczykij Trip Extreme" zaliczany do Pucharu Polski MnO oraz Rajd Miejski "Zakrzywienie Czasoprzestrzeni". Festiwal jest miejscem gdzie przecinają się szlaki alpinistów, nurków, autostopowiczów, ale i etnologów, reportażystów, regionalistów czy historyków.
GMINA CEDYNIA, wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym „Terra Incognita” w czerwcu 2012 r. zorganizowała polsko-niemiecką konferencję popularno-naukową pt. „Cedynia i okolice na przestrzeni wieków”. Konferencja odbyła się w ramach Dni Cedyni z okazji obchodów 1040 rocznicy bitwy cedyńskiej. Wzięło w niej udział wielu naukowców z Polski i Niemiec. W ramach konferencji w cedyńskim kościele odbył się koncert pt. „Między niebem a ziemią” w wykonaniu zespołu Consortium Sedinum (ze szczecińskiej Fundacji Akademia Muzyki Dawnej).

Kategoria SPORT
RENATA CHILEWSKA, gryfinianka, lekkoatletka Startu Szczecin. Pani Renata była chorążym polskiej reprezentacji podczas rozpoczęcia XIV Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. W konkurencji rzutu dyskiem zajęła czwarte miejsce.
BOGDAN KOSMALSKI, prezes Gminnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „GUKS” Widuchowa. Jako działacz sportowy aktywnie działa organizując przedsięwzięcia sportowo-rekreacyjne dla mieszkańców powiatu gryfińskiego. Na przełomie wrzesień 2011 – sierpień 2012 był organizatorem następujących imprez:
- Halowy Turniej Piłki Nożnej dla chłopców z rocznika 1997/1998 „Gryfhurt Cup 2012”,
- Halowy Turniej Piłki Nożnej dla chłopców z rocznika 2001 „Widuchowa U-11 Cup”,
- Halowy Turniej Piłki Nożnej dla chłopców z rocznika 2000 „Widuchowa Cup 2012”,
- IV Noworoczny Turniej Darta w Dębogórze.
Pan Bogdan wspomaga również imprezy sportowe, których nie jest bezpośrednim organizatorem, m.in. z zaangażowaniem uczestniczył w organizacji „II Samorządowego Turnieju Powiatu Gryfińskiego w Halowej Piłce Siatkowej Kobiet” oraz w „Turnieju Sołectw Gminy Widuchowa w Piłce Siatkowej”, który odbył się podczas tegorocznego Jarmarku Widuchowskiego.
PZPN wytypował pana Bogdana jako koordynatora Finału Powiatu Gryfińskiego w Mistrzostwach Polski U-11 „XVI Turnieju im. Marka Wielgusa”, przeprowadzonego 20 kwietnia 2012 r. w Widuchowej.

PIOTR KOS, założyciel, trener USK Karate Kyokushin Moryń, posiadacz czarnego pasa kyokushin, licencjonowany instruktor Polskiego Związku Karate. Aktywny propagator sportu i zdrowego stylu życia. Uczestnik biegów długodystansowych, do 30.11.2011 trener orlików i trampkarzy.
Najważniejsze osiągnięcia Piotra Kosa w sezonie 2011/2012:
- V miejsce trenowanej przez Piotra Kosa drużyny moryńskich orlików w finałach wojewódzkich II Turnieju Orlika (27.09.2011);
- Dwa srebrne medale i jeden brązowy zawodników UKS Karate Kyokushin w kategorii wiekowej 10-11 lat chłopców w Otwartych Mistrzostwach Pomorza Dalekowschodnich Sztuk Walki w Szczecinie (26.02.2012). W imprezie wzięło udział 215 karateków;
- 10 medali (w tym: 4 złote, 3 srebrne i 3 brązowe) zawodników UKS Karate Kyokushin zdobytych podczas XIII Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży w Mielnie (31.03.2012). W olimpiadzie startowało 250 osób.
- 7 medali, w tym: 1 złoty, 3 srebrne i 3 brązowe karateków UKS Karate Kyokushin wywalczonych w VIII Międzynarodowym Turnieju Dzieci i Młodzieży w Karate Kyokushin w Świnoujściu (26-27.05.2012). W zawodach brali udział zawodnicyz Polski, Rosji, Niemiec, Rumunii, Ukrainy i Francji – łącznie ok. 270 osób.
Starty w biegach długodystansowych:
― w XXVI Biegu Zaślubin w Kołobrzegu, dystans 15 km, uzyskany czas: 1:19:08
― w V Półmaratonie w Poznaniu, dystans 21,097 km, uzyskany czas 1:56:11
― w XXXIX Maratonie w Dębnie, dystans 42,195 km, uzyskany czas 4:13:11
― w VI Grodziskim Półmaratonie Słowaka w Grodzisku Wlkp., dystans 21,097 km, uzyskany czas 1:50:52
― w 33 Półmaratonie Gryfa w Szczecinie, dystans 21,097 km, uzyskany czas 1:50:33
• Zorganizowanie wakacyjnego zgrupowania sportowego w Pszczewie dla członków UKS Karate Kyokushin (8-19.08.2012)

DRUŻYNA DZIEWCZĄT Z ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2 W GRYFINIE to młode, obiecujące sportsmenki, w większości zawodniczki MKS Hermes Gryfino, które w 2011 i 2012 r. wywalczyły czołowe lokaty we współzawodnictwie sportowym na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Tak znakomite wyniki to efekt systematycznej i wytężonej pracy dziewcząt oraz profesjonalizm i zaangażowanie trenera. Opiekunką zawodniczek jest Ludwika Urbańska – nauczycielka wychowania fizycznego ZSP Nr 2 w Gryfinie, która ostatnie zwycięstwa swojej drużyny uważa za największy sukces w ponad trzydziestoletniej pracy zawodowej.
Największe sukcesy:
Szkolna Liga Lekkoatletyczna – I miejsce w finale krajowym (21.09.2011, Zielona Góra).
W poszczególnych konkurencjach startowały:
- bieg na 100 m: Paulina Witek, Katarzyna Geisler, Kinga Bosy
- bieg na 400 m: Natalia Nowak, Patrycja Pośniak
- bieg na 800 m: Manuela Pośniak, Nikolina Szurgocińska, Izabela Robak
- skok w dal: Natalia Ślęzak, Magdalena Chrzanowska
- pchnięcie kulą: Katarzyna Żołnowska, Aleksandra Koszykowska, Roksana Gierasimczyk
- sztafeta 4 x 100 m: Paulina Witek, Magdalena Chrzanowska, Natalia Nowak, Natalia Ślęzak

Sztafetowe Biegi Przełajowe 10 x 800 m – I miejsce w Polsce (19.10.2011, Tychowo).
W sztafecie biegły: Nikolina Szurgocińska, Paulina Witek, Anna Sobczak, Natalia Nowak, Małgorzata Skarbowska, Natalia Ślęzak, Kinga Bosy, Katarzyna Żołnowska, Patrycja Pośniak, Manuela Pośniak

Sztafetowe Biegi 8 x 900 m – II miejsce w finale ogólnopolskim (21.04.2012, Łódź).
W składzie sztafety z ZSP nr 2 Gryfino biegły w kolejności: Nikolina Szurgocińska, Paulina Witek, Renata Kobylska, Patrycja Pośniak, Kinga Bosy, Katarzyna Żołnowska, Natalia Ślęzak Manuela Pośniak

Sztafeta szwedzka – I miejsce w finale wojewódzkim (22.05.2012 w Policach).
Uczestniczki sztafety: 100 m – Natalia Ślęzak, 200 m – Natalia Nowak, 300 m – Manuela Pośniak, 400 m – Nikolina Szurgocińska

Piłka koszykowa dziewcząt
Drużyna dziewcząt w składzie: Marta Bernacka, Agnieszka Szaruga, Katarzyna Żołnowska, Aleksandra Koszykowska, Anna Sobczak, Izabela Kucharska, Kamila Słobodzian, Karolina Żurowska zdobyła:
― I miejsce w Powiecie (Mieszkowice),
― awans do Mistrzostw regionu (3.04.2012, Gryfino),
― II miejsce w regionie,
― 5-8 miejsce w województwie.

KLUB BOKSERSKI GARDA CHOJNA, powstał w kwietniu 2008 r. z inicjatywy obecnego trenera klubu Jarosława Przygody. Celem działalności klubu jest propagowanie uprawiania sportu wśród młodych ludzi oraz wskazywanie im wzorców do naśladowania poprzez zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu bez używek. Młodzi pasjonaci boksu dzięki systematycznej ciężkiej pracy pod kierunkiem wykwalifikowanych trenerów rozwijają swoje talenty, uczą się opanowania, pokonywania własnych słabości, zasad fair play obowiązkowości i pracy w zespole, a także odpowiedzialności za siebie i innych.
Najważniejszym wydarzeniem w ramach działalności klubu jest organizowana od 4 lat Gala Boksu – impreza poświęcona propagowaniu zdrowego stylu życia oraz walce z nałogami.
Zawodnicy klubu reprezentują Chojnę i powiat gryfiński na zawodach bokserskich osiągając wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.
W sezonie 2011/2012 do takich sukcesów z pewnością należą:
- zwycięstwo Justyny Pietras i Szymona Frątczaka w meczu bokserskim pomiędzy UKS Carbo Gliwice – BKS Skorpion Szczecin w Gliwicach (4.02.2012). Zawodnicy Gardy zasilali barwy BKS Skorpion Szczecin;
- sukces Eryka Giermaka i Oskara Mroza w turnieju „O Puchar Skorpiona” w Szczecinie (10.03. 2012 r.). Eryk walczył z aktualnym wicemistrzem Niemiec Johanem Wellerem z klubu Frankfurt/Oder i już w pierwszej rundzie pokonał doświadczonego Niemca. Organizatorzy turnieju po raz kolejny uznali Eryka za najlepszego zawodnika. Oskar zwyciężył walkę z zawodnikiem z Tarnowa Kamilem Szwabowskim, który był cięży od Oskara o 20 kg;
- sukces Eryka Giermaka w XXX Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Stanisława Amboziewicza w Łodzi o „Srebrną Łódkę" (3-6.05.2012 r.) Jest to turniej kadetów rocznik 1997 i 1996. Udział wzięły 44 kluby. Na imprezę przyjechało 107 zawodników z całej Polski oraz ekipy z Litwy i Białorusi. Eryk Giermak został uznany najlepszym zawodnikiem turnieju;
- złoty medal i statuetka „najlepiej technicznie wyszkolonego zawodnika” dla Eryka Giermka podczas Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego w Umaniu na Ukrainie (10-13.05.2012 r.). W turnieju brały udział ekipy z Mołdawii, Białorusi, Polski i Ukrainy - łącznie 134 zawodników, w tym siedmiu zawodników z Polski;
- sukcesy zawodników Gardy w 18. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Juniorów Młodszych (15-16 lat) Kobiet i Mężczyzn w Wieliczce (19-25.07. 2012 r.):
― złoty medal i tytuł Mistrzyni Kraju dla Justyny Pietras Justyna Pietras zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Kraju. Trener kadry Narodowej Marek Węgierski powołał Justynę do kadry na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 4-11.11.2012 w Cetniewie;
― złoty medal i tytuł Mistrza Polski dla Eryka Giermka;
― awans Oskara Mroza do najlepszej ósemki w wadze ciężkiej w Polsce;
dwa złote medale wywalczone przez Eryka Giermaka i Oskara Mroza podczas Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego w Olaine na Łotwie (20-23.09.2012). Eryk, startujący w kategorii do 63 kg w półfinale zwyciężył wicemistrza mistrza Litwy Artioma Masiana, a w finale Rosjanina Alekseja Burdonosa. Natomiast Oskar walczący w kategorii +80 kg pokonał w pólfinale Łotysza Eduardsa Volkovsa a w finale gospodarza Eriksa Bronskovsa;
- III miejsce w 2011 i II miejsce w 2012 r. Justyny Pietras na Międzynarodowych Mistrzostwach Śląska w Gliwicach (19-22.09.2012);
- zwycięstwo Eryka Giermaka i Oskara Mroza w IX Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Jerzego Adamskiego w Bydgoszczy. Eryk w kategorii do 66 kg w rundzie finałowej pokonał Mistrza Czech Bogusława Kocka, a Oskar w wadze ciężkiej odniósł w finale sukces zwyciężając z Mistrzem Łotwy Artiomem Savdonem.
Obecnie najważniejszym celem trenera J. Przygody jest realizacja czteroletniego cyklu treningowego, przygotowującego najbardziej obiecującego zawodnika klubu Eryka Giermka do Igrzysk Olimpijskich w Brazylii w 2016 r.

PAWEŁ PASEK, animator, który wychowuje poprzez sport, bezinteresownie zaangażowany w trenowanie dzieci i młodzieży oraz żeńskiej drużyny piłki nożnej z gminy Cedynia

Kategoria INICJATYWA SPOŁECZNA


MARIA JOLANTA FATYGA, od 2003 r. przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Krzywinie. W okresie ostatniego roku wykazała się ogromną aktywnością społeczną, była inicjatorką i organizatorką wielu przedsięwzięć m.in. cyklicznego, odbywającego się w październiku „Święta Kapusty”. Święto to na stałe wpisało się już w kalendarz imprez gminy Widuchowa. Festyn co roku przyciąga coraz większą liczbę uczestników, na „Święto Kapusty” przyjeżdżają goście nie tylko z powiatu gryfińskiego, ale także z całego województwa zachodniopomorskiego.
Pani Maria Fatyga z zaangażowaniem uczestniczy w corocznych kiermaszach bożonarodzeniowych, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Krzywińskiej Lidze Biegów Przełajowych. Maria współpracując z kołami gospodyń wiejskich z terenu powiatu gryfińskiego jest inicjatorką wielu spotkań integrujących mieszkańców wsi. Organizuje imprezy dla dzieci z okazji ich święta, spotkania opłatkowe, warsztaty kulinarne oraz cykle spotkań dotyczących marginalizacji wsi, w ramach których odbyły się spotkania z psychologiem, prawnikiem, doradcą zawodowym.
Działalność społeczna prowadzona jest przez panią Marię z niezwykłą rzetelnością i ofiarnością Jej działania ukierunkowane są przede wszystkim na pomoc w poprawie jakości życia mieszkańców wsi w powiecie gryfińskim.

GRYFIŃSKI KOJEC, istnieje od 2009 r. przy Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych w Gryfinie. Główną ideą wolontariuszy działających w kojcu jest pomoc bezdomnym psom i kotom z gminy Gryfino oraz pośredniczenie w adopcjach. Nieocenionym działaniem jest poszukiwanie i odnajdywanie domów tymczasowych. Pozwala to zwierzętom na spokojne oczekiwanie na nowych właścicieli. Dzięki temu działaniu w 2012 r., żaden z psów nie trafił do schroniska w Szczecinie. W okresie zimowym, wolontariusze zbierają koce, poduszki i inne rzeczy potrzebne do zapewnienia ciepłego schronienia w kojcach. Jedną z wolontariuszek działających w kojcu jest pani Aneta Kosecka, która prowadzi blog „Kojec Gryfino”, a także przekazuje na różne strony internetowe ogłoszenia o bezdomnych zwierzętach. Dzięki temu zwiększa szanse na znalezienie nowych właścicieli dla psów.

EWA CHLUDZIŃSKA-LEWCZUK, gryfinianka mająca za sobą wiele doświadczeń życiowych, które uczuliły ją na potrzeby innych, cierpienia podczas choroby i bezradność wobec codzienności. Na co dzień jest wolontariuszką. Działa na rzecz rodzin, w których występuje niewydolność opiekuńczo-wychowawcza, bezradność i potrzeba wskazania kierunku dalszej pracy. Współpracuje z kuratorami sądu rodzinnego, aby szybciej dotrzeć do potrzebujących. Przychodzi z pomocą osobom starszym, organizuje podstawowe środki pomocy dla ofiar żywiołów (m.in. dla pogorzelców z Chojny i Babinka). Wspomaga rodziny w obliczu tragedii chorób nowotworowych. Jest współzałożycielką stowarzyszenia „Jestem i Pomagam”.
Wolontariuszka od 13 lat pracuje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest współorganizatorką akcji zbierania nakrętek dla Patryka Magdziaka.
Pani Ewa napisała i wydała książkę pt. „Potłuczony Anioł”, w której opisała pracę wolontariuszki wykonywaną w ciągu jednego roku. Przekazuje w niej swoją wiedzę i doświadczenie tym, którzy borykają się z własnymi problemami, obecnym i przyszłym wolontariuszom. Książka została wysłana na życzenie innych wolontariuszy m.in. do Niemiec, USA, a także do Poznania, Warszawy, Słupska, TV Szczecin, Kuriera Szczecińskiego, pracowni medycznych (na życzenie Fundacji Dr Clown).
Dla Pani Ewy największą wartością jest radość drugiego człowieka. Jej wrażliwość na nieszczęście innych wzmacnia wiarę w dobroć ludzi. Cieszy się, że może pomagać potrzebującym, tym że jest dla nich często jedyną iskierką nadziei. Wierzy, że „jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń”. Sentencja ta nieustanie towarzyszy Pani Ewie w jej życiu i codziennej pracy.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PW. DUCHA ŚW. W MORYNIU z zaangażowaniem współpracuje ze środowiskiem lokalnym, prowadząc szereg działań aktywizujących i integrujących o charakterze społecznym w dziedzinie kultury, sportu oraz akcji charytatywnych.
W okresie ostatniego roku z inicjatywy moryńskiej parafii odbyły się następujące przedsięwzięcia:
KULTURALNE:
16 października 2011 r. w kościele w Moryniu zorganizowano Koncert Papieski, w którym wzięło udział 45 wykonawców m.in. moryńscy artyści: zespół „Herbata”, kameralny Zespół Instrumentalny „Con Brio”, chór parafialny „SANCTUS” pod batutą Ilony Włodarczyk oraz parafialna schola młodzieżowa „MWM” i młody, niewidomy solista z Chojny Adam Jamróz. W koncercie wystąpił także Kwartet Smyczkowy oraz gościnnie Dawid Głogowski – najlepszy trębacz Opery Wrocławskiej. Koncert odbył się przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Moryniu.
- 20 listopada 2011 r. z okazji święta św. Cecylii – patronki muzyki sakralnej, chór parafialny „SANCTUS” z Morynia wystąpił w koncercie chórów stowarzyszonych w Polskim Związku Chórów i Orkiestr odbywającym się w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie oraz koncercie kolęd w kościele pw. św. Wojciecha w Szczecinie.
- 8 stycznia 2012 r. udział parafialnego chóru SANCTUS w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie; chór zajął III miejsce w kategorii chóry – dorośli. Jest to największy w Polsce konkurs kolęd.
- 22 stycznia 2012 r. – koncert kolęd w wykonaniu parafialnego chóru SANCTUS w kościele parafialnym w Moryniu
- 1 kwietnia 2012 r. – koncert STABAT MATER. W czasie koncertu wystąpił chór parafialny SANCTUS oraz Orkiestra Kameralna CONCERTINO, pod dyrekcją Marka Siwki. Koncert był poświęcony w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II w 7. rocznicę „odejścia do domu Ojca”. Koncert zorganizowano we współpracy z Moryńskim Ośrodkiem Kultury
- 27 maja 2012 r. ODPUST PARAFIALNY. Od 2009 r. jest wydarzeniem duchowym i kulturalnym, które jednoczy lokalną społeczność i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu parafii. Podczas odpustu oprócz lokalnych wykonawców wystąpił zespół „CLERBOYZ” z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Szczególnymi gośćmi podczas odpustu byli polscy parlamentarzyści – posłowie Czesław Hoc i Joachim Brudziński.
SPORTOWE:
- I Gminny Turniej Sołectw w Przyjezierzu, zorganizowany we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W turnieju uczestniczyło 60 osób oraz ok. 300 kibiców i gości, wśród których byli m.in. były minister finansów Artur Balazs oraz obecny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Podczas imprezy odbywały się koncerty i liczne gry i zabawy dla dzieci. Wszystkie dzieci biorące udział w zabawie zostały obdarowane nagrodami.
W październiku 2011 r. i kwietniu 2012 r. odbyły się pikniki rodzinne z udziałem ok. 120 motocyklistów oraz ok. 200 gości. Piknik związany jest z pielgrzymką motocyklistów do jedynego w powiecie Sanktuarium pw. Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju, na którą przyjeżdżają fani sportów motorowych z całego województwa zachodniopomorskiego oraz sąsiedzi zza Odry. Pielgrzymki do Sanktuarium w Siekierkach odbywają się cyklicznie od 2008 r. na rozpoczęcie i zakończenie sezonu motocyklowego.
7 lipca 2012 r. RAKOTEST – cykliczna impreza motorowa organizowana w Przyjezierzu; w br. wystąpili kierowcy bardzo popularnej i wciąż rozwijającej się w Polsce dyscypliny drifting, czyli jazda samochodem w poślizgu kontrolowanym. Ponadto odbyły się imprezy towarzyszące m.in. plener malarski o tematyce motocyklowej oraz zabawa taneczna. Pomysłodawcą wyścigu i twórcą trasy jest ks. Marian Augustyn – proboszcz parafii.
22 lipca 2012 r. COOLBIKE – maraton rowerowy na dystansie 35 km – najważniejsze wydarzenie sportowe organizowane przy współpracy z firmą MEGASPORT. W imprezie udział wzięło ponad 100 zawodników. Podczas maratonu odbyły się imprezy towarzyszące: występy uczestników szkoły tańca ze Stargardu Szczecińskiego, zespołów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach oraz solistek Centrum Kultury w Chojnie, pokazy akrobacji rowerowej w wykonaniu czołowych polskich zawodników, wystawa starych samochodów i motocykli oraz prezentacja nowych aut i motocykli, a na zakończenie pokaz sztucznych ogni.
26 sierpnia 2012 r. DOŻYNKI połączone z odpustem w Przyjezierzu. Udział wzięły sołectwa z terenu Gminy Moryń. Tegoroczne dożynki odbyły się we wspaniałej oprawie – przy towarzyszeniu orkiestry dętej ze Szczecina oraz udziału zespołów ludowych z Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Trzcińskiego Centrum Kultury. Ponadto odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i turniej siatkówki kobiet, a na zakończenie zabawa z zespołem „Moryniacy”.
CHARYTATYWNE:
W sferze działalności charytatywnej, parafia prowadzi rozbudowaną działalność obejmującą nie tylko teren parafii ale i Gminy Moryń.
Od ub. r. przy współpracy z CARITAS Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, rozprowadzana jest żywność dla prawie 800 osób. Wartość ubiegłorocznych dostaw to co najmniej 300 tys. zł.
Drugi rok prowadzona jest akcja „Tornister pełen uśmiechu”, podczas której dzieci otrzymują tornistry z przyborami szkolnymi zakupionymi przez ofiarodawców (tornistry do wyposażenia przekazuje CARITAS Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej). We wrześniu 2011 r. obdarowano 30 dzieci z Gminy Moryń. Ponadto w okresie przedświątecznym (Boże Narodzenie, Wielkanoc) parafialny zespół CARITAS przygotował paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin.
Parafialny Zespół CARITAS jest organizatorem licznych zabaw, przedstawień, kiermaszów i konkursów dla dzieci z wiosek w gminie Moryń.
Od 2011 r. dzięki pozyskanym środkom (z Ministerstwa Kultury i Powiatu Gryfińskiego) trwa remont zabytkowego kościoła w Moryniu. Dotychczas wymieniono pokrycie dachowe, obecnie trwa remont wieży.

STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU WSI RADZISZEWO, DALESZEWO, ŁUBNICA, CHLEBOWO, STARE BRYNKI, RACZKI, DĘBCE, ŻABNICA, CZEPINO, NOWE BRYNKI „RAZEM” z siedzibą w Radziszewie jest organizacją, której głównym celem jest wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, oświatowego, kulturalnego, zdrowotnego, gospodarczego i ekologicznego; wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym. W 2012 r. stowarzyszenie było organizatorem odbywającego się w tym roku po raz pierwszy Regionalnego Konkursu „Smaki ryb odrzańskich”, przeprowadzonego w ramach festynu „Żabnickie Lato z Rybką”
Festyn odbył się 16 czerwca 2012 r. w Żabnicy i wpisał się w ogólnopolski program Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. W imprezie ogółem udział wzięło ponad 800 osób: mieszkańców, gości, turystów i gości specjalnych.
Konkurs był doskonałą okazją do popularyzacji walorów smakowych i zdrowotnych ryb słodkowodnych, a także – dzięki udziałowi w imprezie mieszkańców bliźniaczej wsi Żabnica z powiatu żywieckiego wpłynął na promocję ponadregionalną wsi Żabnica, gminy Gryfino i powiatu gryfińskiego oraz regionu zachodniopomorskiego.
W ramach imprezy odbyły się: prelekcje na temat walorów zdrowotnych ryb, konkurs kulinarny promujący ryby słodkowodne w kilku kategoriach, pokaz kulinarny przyrządzania surowego mięsa ryb, otwarta degustacja potraw z ryb odrzańskich, wspólne gotowanie zupy „góralskiej kwaśnicy” przez górali z Żabnicy koło Żywca, degustacja win z winnic niemieckich przygotowana przez gości ze Schwedt, degustacja serów kozich, zawody wędkarskie, pokazy ratownictwa wodnego, konkurs na piosenkę związaną z tematyką rybactwa łodziowego na wodach odrzańskich oraz „zarybianie w planie” czyli wpuszczanie do Odry ryb niewymiarowych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Żabnicy.
W konkursach i pokazach wzięły udział czołowe restauracje z regionu, ale również miejscowa społeczność.
Wszyscy goście mogli degustować potrawy z ryb oraz inne produkty z naszego regionu, regionu żywieckiego i regionów przygranicznych z Niemiec.
Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia było wydanie publikacji książkowej pod kierunkiem dr hab. Bogdana Matławskiego, w której oprócz tematycznych artykułów naukowych przedstawiono faktografię z przygotowań i realizacji festynu.
Podsumowując, żabnicka inicjatywa jest czymś więcej niż tradycyjnym, integrującym mieszkańców i gości lokalnym festynem. Spotkanie to uświadomiło uczestnikom o ciągle niewykorzystanym potencjale Odry i drzemiących tu możliwościach.

GMINA MORYŃ wraz z Urzędem Związku Gmin Joachimsthal realizują projekt pn. „Centra informacyjne
i infrastrukturalna rozbudowa miejsc atrakcyjnych turystycznie (Geopark Kraina Lodowcowa nad Odrą)”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca transgraniczna” krajów związkowych Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.Głównym celem projektu jest stworzenie infrastruktury turystycznej, eksponującej atrakcje krajobrazu polodowcowego.

Dotychczas w ramach projektu zrealizowano:
Promenada Wielkiego Raka z Aleją Gwiazd Plejstocenu – ścieżka rowerowo-spacerowa o długości ok. 500 m. z miejscami odpoczynku i rekreacji biegnąca od Furty Jeziornej do plaży nad jeziorem Morzycko. W jej środkowej części utworzona została ścieżka dydaktyczna Aleja Gwiazd Plejstocenu. Wzdłuż alei stoi 10 tablic z rysunkami i opisami ssaków żyjących w okresie ostatniej epoki lodowcowej, które żyły na obszarze stepów tundry rozciągającej się na przedpolu lądolodu pokrywającego Pomorze. Przy każdej planszy w ziemię wmontowana jest płyta z odlewem naturalnej wielkości tropu zwierzęcia pokazanego na tablicy.
Kamienny amfiteatr znajdujący się w parku nieopodal jeziora Morzycko.
Regionalne Biuro Geoparku mieszczące się w budynku przy Placu Wolności 2, w którym do początku lat dziewięćdziesiątych funkcjonowało kino. W wyremontowanym obiekcie znajduje się nowoczesna sala konferencyjno-widowiskowa oraz punkt informacji geoturystycznej i kiosk, w którym kupić można mapy, foldery, widokówki, a także okazy minerałów i skamieniałości, a nawet figurki mamuta.

W niedługim czasie powstaną także:
Kamienny Ogród „Kamień w naturze, historii i kulturze”. Zostanie on urządzony się na plantach pod północną flanką XIV-wiecznych murów obronnych wzdłuż ul. Jeziornej. Będzie to ekspozycja głazów narzutowych zebranych ze wzgórz morenowych w okolicach Morynia. Są to głazy skał krystalicznych głębinowych i wylewnych, skał metamorficznych oraz osadowych. Eksponowane one będą w scenerii kamiennych murów zbudowanych z głazów przyniesionych przez lodowiec. Ekspozycje uzupełniać będą przykłady wykorzystania głazów narzutowych przez człowieka (działy: archeologia, obiekty budowlane, życie codzienne).
Ekspozycja stała w Regionalnym Biurze Geoparku. Poświęcona będzie ostatniej epoce lodowcowej sprzed 12-15 tysięcy lat oraz procesom kształtującym krajobraz w trakcie jej trwania i po jej zakończeniu i przedstawiać będzie m.in. przebieg ostatniego zlodowacenia i jego wpływ na ukształtowanie budowy geologicznej i krajobrazu w rejonie Morynia. Ekspozycja spełniać będzie rolę poznawczo-edukacyjną, przygotowująca widza do wędrówek po projektowanych trasach geoturystycznych i poznawania fascynujących powiązań budowy geologicznej z krajobrazem naturalnym i historyczno-kulturowym środowiskiem życia człowieka.

Docelowo Geopark Kraina Polodowcowa nad Odrą to kompleksowy obszar prezentacji dziedzictwa geologicznego i georóżnorodności, który na terytorium Polski obejmować będzie południową część powiatu gryfińskiego. W pierwszym etapie powstaną dwie trasy geoturystyczne: trasa miejska o długości 2 km oraz 25-kilometrowa pętla moryńska, okalająca jezioro Morzycko i biegnąca przez Przyjezierze, Dolsko i Mętno na wzgórza morenowe Karpat Moryńskich i dalej przez Stare i Nowe Objezierze do Morynia. Na trasach tych znajdzie się 25 geostanowisk i geotypów prezentujących geologię, rzeźbę terenu, krajobraz historyczny i kulturowy. Na tym etapie geopark będzie obejmował powierzchnię ok. 30 km2. Po włączeniu się w strukturę geoparku gmin Cedynia, Chojna i Trzcińsko-Zdrój obszar geoparku zajmować będzie co najmniej 400 km2. na jego terytorium znajda się kolejne cztery trasy geoturystyczne, liczące łącznie 70 udokumentowanych geostanowisk.

ZBIGNIEW BOGDANOWICZ, pomysłodawca i twórca prywatnego muzeum etnograficznego w Cedyni. Dzięki swojej pasji wpływa na zachowanie, ochronę oraz popularyzację dziedzictwa regionalnego. Jest także organizatorem wystaw i niebanalnych lekcji historii dla młodzieży.

Kategoria PRACODAWCA ROKU
PUP GOTECH SP Z O.O, Kompleksowy Wykonawca Budownictwa Przemysłowego, prowadzi działalność od 1990 r. na terenie Polski i Europy. Specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych, filtrów, kanałów, zbiorników, absorberów, rurociągów. Działa w oparciu o System Zarządzania Jakością. Zakład produkcyjny spółki zlokalizowany jest w Nowym Czarnowie, z dostępnością do nabrzeża morskiego. 16 września 2012 r. firma podpisała list intencyjny mający na celu zainicjowanie działań prowadzących do zlokalizowania kolejnych zakładów produkcyjnych na terenie Strefy Przemysłowej w Gardnie. Umożliwi to stworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców gminy Gryfino, spowoduje rozwój regionu oraz rozszerzenie sektora usług.
FIRMA DANKOM w Lisim Polu powstała 2004 r. Oferuje kompleksowe zagospodarowanie terenu, dysponuje pełnym asortymentem sprzętu budowlanego oraz posiada własny transport do świadczenia usług. Zapewnia profesjonalne doradztwo i wykonanie projektów wraz z wyceną.
Firma zajmuje się również sprzedażą materiałów budowlanych m.in. kostka betonowa i granitowa
( różne wzory i kolory), kruszywa (piaski, żwiry kamienie, czarnoziem), systemy odwodnień (rury, studzienki).
DANKOM współpracuje z Urzędem Pracy w Gryfinie oraz Urzędem Pracy w Chojnie, gdzie stara się o dofinansowanie na stworzenie nowych stanowisk pracy dla bezrobotnych.
Przyjmuje także młodzież na odbycie stażu oraz praktyki zawodowej.
Firma zatrudnia obecnie 27 pracowników. W ciągu ostatniego roku pracę w zakładzie znalazło aż 17 osób. Od 2013 r. liczba zatrudnionych będzie się zwiększała. W związku z planowanym uruchomieniem nowego składu kostki brukowej w okolicach Szczecina pracę w firmie znajdzie kilkunastu nowych pracowników.
Firma DANKOM, współpracując z gminami Gryfino, Chojna, Moryń, Banie, Mieszkowice w okresie od 1 września 2011 do 31 sierpnia 2012 wykonała następujące roboty budowlane:
budowa drogi pieszo-rowerowej przy jeziorze Morzycko w Moryniu oraz remont amfiteatru w Moryniu (w ramach projektu Geopark Kraina Lodowcowa nad Odrą),
odnowa zabytkowego parku wiejskiego w Troszynie,
turystyczne zagospodarowanie terenu przy pierwszym słupie granicznym w Czelinie,
wykonanie przebudowy chodników oraz zjazdów położonych w ciągu dróg powiatowych na terenie gminy Mieszkowice w miejscowości Goszków,
odtworzenie chodnika i zjazdów zlokalizowanych w ciągu drogi powiatowej nr 1418Z Mieszkowice- Gozdowice w miejscowości Czelin o łącznej powierzchni 587 m2 wraz z robotami towarzyszącymi,
przebudowa drogi gminnej – dojazd do pól w miejscowości Rurka.
Firma wykonała również drobne prace remontowe m.in. remont placu zabaw dla dzieci w Bielinie oraz remont w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie.
Firma DANKOM zajęła II miejsce w Ogólnopolskim konkursie MODERNIZACJA ROKU 2011 za Rewitalizację Parku Miejskiego i terenów zielonych „Promenada Wielkiego Raka w Moryniu” Wręczenie nagród odbyło się 29.09.2012 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.
Właściciel firmy planuje dalszy rozwój firmy poprzez poszerzenie asortymentu materiałów budowlanych i usług.

FIRMA FLIEGEL TEXTILSERVICE rozpoczęła swoją działalność w 1992 roku. Jako niewielka firma pralnicza zatrudniała wówczas 20 osób. Obecnie jest największym pracodawcą prywatnym w powiecie gryfińskim. Stan zatrudnienia na koniec września 2012 r. wyniósł 469 osób, w tym 8 osób z orzeczeniem o niepełnoprawności. W sezonie letnim liczba zatrudnionych wzrasta nawet do 540 osób. Porównując do roku ubiegłego stan zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności zwiększył się aż o 50%.
Firma od lat odnosi sukcesy w zakresie usług pralniczych zarówno w Niemczech jak i Polsce. Jako jedyna firma pralnicza posiada prestiżowy certyfikat jakości nadany przez Instytut Hohenstein w Niemczech. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu, procesom technologicznym i wysoce wykwalifikowanej załodze utrzymywany jest wysoki poziom usług. Firma wyznacza nowe standardy wśród zakładów pralniczych. Wykorzystuje najnowsze rozwiązania i narzędzia informatyczne. Od 6 października 2010 r. nieprzerwanie uczestniczy w programie Rzetelna Firma.
W skali regionu firma dała się poznać nie tylko jako solidny pracodawca ale działa również społecznie, bezinteresownie wspiera wiele instytucji, organizacji oraz osoby prywatne. Od kilku lat jest patronem gryfińskiego przedszkola Nr 2 im. Misia Uszatka. Od dwóch lat sponsoruje cykliczną akcję: Bezpieczniej z Fliegel Textilservice (akcja wyposażająca w odblaskowe opaski przedszkolaków i uczniów podstawówek w Gryfinie i okolicach).
W ramach działań sponsoringowych firma wspiera sportowców. Jest sponsorem m.in.: Mini Euro w Gryfinie, turniejów koszykówki, biegów itp. Dzięki współpracy z Uczniowskim Klubem „Marlin”, 31 marca 2012 r. w Centrum Wodnym Laguna w Gryfinie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Pływackie w Wieloboju Sprinterskim „Fliegel Sprint – emocje, duch walki, zwycięstwo!”.
Firma sponsoruje sportowców niepełnosprawnych, od 6 lat wspiera Renatę Chilewską – pochodzącą z Gryfina zawodniczkę lekkoatletyczną.
Firma od początku swojej działalności prężnie współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w Gryfinie. Chętnie korzysta z usług oferowanych przez urząd. W razie potrzeby składa zapotrzebowania na pracowników, uczestniczy w spotkaniach branżowych, targach pracy i innych inicjatywach organizowanych przez instytucję.
Grupa Fliegel Textilservice nie stoi w miejscu, jej zarząd dba o efektywny rozwój firmy, tworzone są kolejne miejsca pracy, infrastruktura pracownicza jest jedną z najlepszych w województwie. Rozbudowana polityka socjalna, uczciwość, szacunek a co za tym idzie podmiotowe traktowanie pracowników stawia Grupę Fliegel Textilservice jako lidera wśród pracodawców powiatu gryfińskiego.

FIRMA SELFA GE S.A. posiada duże doświadczenie w zakresie technologii produkcji krzemowych modułów fotowoltaicznych, poparte wieloletnią współpracą z instytucjami naukowymi i specjalistami z całej Europy. Obserwując zmiany na rynku energetycznym w Polsce, potrzebę wdrożenia nowych technologii i konieczność rozwoju odnawialnych źródeł energii Zarząd Selfy podjął decyzję o utworzeniu nowego zakładu produkcyjnego – fabryki modułów fotowoltaicznych SOLARVOLT w Starym Czarnowie.
Oficjalne otwarcie fabryki odbyło się 23 marca 2012 r.
Obiekt o powierzchni ponad 2,5 tys. m2 dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego wyposażona została w najnowocześniejsze urządzenia i technologie przyjazne dla środowiska.
W fabryce w Starym Czarnowie produkowane są panele słoneczne, moduły i ogniwa fotowoltaiczne będące podstawowym elementem domowych instalacji fotowoltaicznych, elektrowni słonecznych, oświetlenia ulic, znaków drogowych, itp.
Inwestycja ma znaczny wpływ na poprawę sytuacji gospodarczej regionu:
powstało 16 nowych miejsc pracy (w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej), docelowo firma planuje zatrudnienie 38 pracowników,
aktywizacja na obszarach objętych szczególnie dużym bezrobociem, zapobieganie ich marginalizacji, poprawa jakości życia ich mieszkańców oraz poprawa dysproporcji w porównaniu z ośrodkami województwa,
podatki dla gminy Stare Czarnowo
Inwestycja stanowić będzie tzw. „efekt magnesu" – przyciągając na teren powiatu gryfińskiego dostawców komponentów, oraz stworzy popyt dla firm już funkcjonujących na terenie powiatu i całego województwa zachodniopomorskiego.

SŁAWOMIR KRUSZYŃSKI i KRZYSZTOF GÓRECKI, wspólnicy, właściciele restauracji „Ariva” i „Akwarium” w Osinowie Dolnym. Stworzyli nowe miejsca pracy dla kilkudziesięciu osób. Cechuje ich pracowitość i optymizm, troska o drugiego człowieka oraz determinacja w walce o godność i niepodawanie się przeciwnościom.
_________________
Chojna24.pl- i wiesz więcej...
Widziałeś, nagrałeś, zrobiłeś zdjęcie? - Organizujesz imprezę, wydarzenie? - Pisz: redakcja@chojna24.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Stworzył: PatrykSpec |


 Wszelkie Prawa Zastrzeżone, kopiowanie bez zgody autora zabronione! Home | Cookies | Regulamin | Pomoc