Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-09-30, 14:10
Wywiad z Marianem Karwanem, kandydatem do Rady Miasta
Autor Wiadomość
admin 
Administrator

Wysłany: 2010-11-16, 09:32   Wywiad z Marianem Karwanem, kandydatem do Rady Miasta

Przedstawiamy kolejnego kandydata z okręgu nr 2, obejmującego między innymi Lotnisko i zachodnią część miasta. Marian Karwan to były prezes MKS Odry Chojna, w trakcie jego kadencji, klub odnosił największe sukcesy, między innymi awansował do III ligi i zaszedł daleko w rozgrywkach Pucharu Polski. Pan Marian był już kilka lat temu radnym w Chojnie.

Witam, kibice znają pana z działalności w Odrze, mimo to proszę powiedzieć kilka słów o sobie.

Prywatnie jestem przede wszystkim mężem, ojcem i dziadkiem. Mam 56 lat i prawie od urodzenia jestem związany
z gminą Chojna. Na jej terenie wychowałem się i pracuję od samego początku.
Jestem osobą bardzo aktywną i posiadającą wiele pasji. Od najmłodszych lat sport był nieodzownym kompanem mojego życia. Był czas, że poświęciłem się mu bez reszty. W szkole trenowałem piłkę nożną, ręczną, kolarstwo i strzelectwo sportowe. Sport to duże emocje, hart ducha, sprawdzanie samego siebie, dążenie do perfekcji i coraz lepszych wyników. Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że to on ukształtował mój charakter i pozwolił zrozumieć, że zarówno w sporcie jak i w życiu warto walczyć do końca, nawet wtedy kiedy wydaje się, że nie ma już szans na zwycięstwo.
Swoje dorosłe życie rozpocząłem od odbycia służby wojskowej w Zgorzelcu i założenia rodziny. Pierwszą pracę podjąłem w Urzędzie Miejskim. Ważnym doświadczeniem zawodowym była dla mnie 14-letnia praca w Zakładzie Utylizacji w Chojnie. Pełniłem tam funkcję kierownika, aż do końca jego istnienia, tj. prywatyzacji. Najwięcej satysfakcji zawsze sprawiała mi praca z ludźmi, dlatego też zajmowałem się działalnością
w Odrze, a obecnie pełnię funkcję przewodniczącego w Związkach Zawodowych w PUK’u gdzie obecnie pracuję.

Za czasów pana prezesury, Odra odnosiła największe sukcesy, te czasy zapewne szybko nie wrócą (choć chciałbym się mylić) jednak z klubu odszedł pan w niesławie? Wróćmy na chwilę do tamtych czasów, proszę powiedzieć jak wtedy funkcjonował klub, co się wtedy działo?

W tamtych czasach klub funkcjonował w mniej komfortowych warunkach. Roczne dofinansowanie z gminy wynosiło tylko 87 tyś. zł. Pomimo tego, dzięki dobrej współpracy wszystkich działaczy, zawodników i całego zarządu klub sukcesywnie piął się do góry. Oprócz pierwszego zespołu funkcjonowały również: rezerwy, juniorzy i dwie grupy trampkarzy. Drużyny te we wszystkich klasach rozgrywkowych odnosiły sukcesy. W sumie było to ok. 120 zawodników grających. W historii zapisaliśmy się na stałe grając w III lidze, zdobywając Puchar Głosu Szczecińskiego, grając na szczeblu centralnym w Pucharze Polski z takim zespołem jak Arka Gdynia (największy nasz sukces).
Proszę pamiętać, że w naszej gminie zawsze było i jest bardzo dużo zdolnej, ambitnej młodzieży, dlatego też uważam i głęboko wierzę w to, iż te czasy i tamta atmosfera mogą wrócić. Na to czekają sympatycy sportu. Dlatego między innymi kandyduję do Rady Gminy by móc uczestniczyć w jego rozwoju.
Natomiast funkcję Prezesa pełniłem do końca kadencji, a moja działalność w Klubie trwała łącznie 8 lat, w tym 2 lata jako V-ce Prezes i 6 lat jako Prezes Klubu. W historii MKS Odra Chojna jest to jak dotąd najdłuższy staż.

Ta przykra sytuacja sprzed kilku lat nie zniechęciła pana do dalszego działania na rzecz sportu?

Wszyscy wiemy, że sukces ma wielu ojców. Pod koniec mojej kadencji osoby nie związane bezpośrednio z Odrą przypisywały sobie nasze sukcesy. Spowodowało to wiele napięć, nieporozumień i pomówień. Nie chcę wracać do tamtych przykrych spraw ponieważ w życiu zawsze kierowałem się jedną ważną zasadą, że jeśli czegoś się podejmuję to robię to najlepiej jak potrafię, jeśli nie, to lepiej wcale tego nie robić. Dzięki temu zawdzięczam wspomniane wcześniej osiągnięcia.

Kandyduje pan do rady miasta z własnego komitetu, jakimi działaniami chciałby pan się zająć pracując jako radny?

Przede wszystkim uważam, że w tegorocznych wyborach należy postawić na nowe twarze. Wprawdzie kandyduję drugi raz, ale w pierwszej kadencji kiedy byłem Radnym opozycyjnym nie dało się zbyt dużo zrobić z rządzącą koalicją. W tej chwili wierzę, że wyborcy wybiorą osoby z którymi będę mógł stworzyć silną koalicję i skutecznie walczyć o wiele niewyjaśnionych spraw takich jak: niedokończony szpital przy ul. Ogrodowej, zaniedbany obiekt stadionu, przejazd kolejowy, niewykorzystany teren byłego lotniska, bezpieczeństwo mieszkańców, wygląd miasta
i dróg. Chciałbym zmieniać na lepsze te sprawy, które dla mieszkańców miasta są ważne i o które warto walczyć, bo przecież dotyczą nas wszystkich.
Korzystając z okazji chciałbym z tego miejsca prosić o Państwa głos.

Dziękuje za rozmowę i życzę powodzenia.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi