Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-07-16, 06:34
Wywiad z Januszem Babiarzem, prezesem MKS Odra
Autor Wiadomość
admin 
Administrator


Wiek: 30
Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 2899
Skąd: Chojna
Wysłany: 2010-11-13, 09:52   Wywiad z Januszem Babiarzem, prezesem MKS Odra

Finansowanie klubu MKS Odra Chojna to w dalszym ciągu gorący temat. Niektórzy twierdzą, że budżet na poziomie 200 tys. zł, finansowany w 90% z kasy gminnej, jest ogromny. Jednak ciągle słychać, że klub boryka się z problemami finansowymi. Jak jest naprawdę?

W klubie trenuje 120-140 osób w wieku od 7 do 55 lat. Zarząd klubu pracuje społecznie. Ok. 60 tys. zł. to koszt utrzymania obiektu przy ul. Wojska Polskiego, a dodatkowo przez rok utrzymywaliśmy boisko w Godkowie (sprzątanie, koszenie-pracownik). Na funkcjonowanie 6 drużyn piłkarskich (było ich 8), drużyny koszykówki, kolarza i lekkoatlety , organizację ok.130 spotkań piłkarskich (dom i wyjazd), wyjazdy krajowe i zagraniczne kolarza i lekkoatlety z budżetu gminnego w b. r. otrzymaliśmy ok.170 tys., tj. w granicach 1200-1300 zł na osobę. Czy to jest dużo? Dla jednych będzie to ogromna suma, ale dla tych, którzy poznali smak zarządzania klubem będzie to kwota niewielka. Nigdy nie dążyłem do konfrontacji z innymi klubami, a niestety niektórzy radni co jakiś czas próbowali poróżnić kluby. Prawidłowość podziału środków finansowych między kluby można oceniać w różnych aspektach, np. ze względu na ilość osób czynnie korzystających z zajęć sportowych. Dla przykładu: klub bokserski Garda, w którym szkoli się 2-6 zawodników (głównie 3) otrzymał 45 tys. na swoją działalność, a więc ok.7,5-15 000 zł. na osobę. Zaznaczyć należy, że boks jest sportem komercyjnym i uprawia go ograniczona liczba osób. Inne kluby piłkarskie w naszej gminie, po przeliczeniu na osoby uprawiające w nich sport, otrzymały kwoty porównywalne do Odry, a w przypadku Klonu Krzymów, nawet więcej. Nie wypowiem się na temat prowadzonych zajęć szkoleniowych w tych klubach, bo nie słyszałem, aby były prowadzone. Pewien radny, znawca piłkarstwa, sportu i wszystkiego, co z nim związane, podaje przykłady klubów z ościennych gmin wskazując na wydatkowane tam kwoty w granicach 70 tys., tylko nie mówi, ze w klubach tych trenuje 30-50 zawodników i grają w ligach o 2 poziomy niższych, a min. ograniczone wydatki na sport doprowadziły do spadku np. drużyny Mieszka Mieszkowice do kl. okręgowej, gdzie dalej walczy aby nie spaść do A klasy. Podobny los może spotkać drużynę z Trzcińska, która walczy o utrzymanie się w V lidze. Możemy również u nas ograniczyć wydatki na klub ODRA i bawić się tylko w piłkę nożną rekreacyjnie wycofując wszystkie kluby z rozgrywek organizowanych przez ZZPN.
Znamy przypadek Piasta Choszczno, który, grając w III lidze i mając podobną ilość drużyn co Odra, uległ rozwiązaniu w roku bieżącym i wycofał drużyny z rozgrywek piłkarskich, a dług klubu szacowany jest na 200-300 tys. My do takiej sytuacji nie dopuścimy.
Koszty szkolenia piłkarzy, koszty rozgrywek są z roku na rok coraz większe; Odra Chojna poszerzyła swoją działalność (więcej drużyn, inne dyscypliny), a pieniądze otrzymuje porównywalne do lat poprzednich, w przeliczeniu na osobę mniejsze niż w latach 2004-2008.
W roku bieżącym po raz pierwszy od 3 lat zwróciliśmy się z prośbą do władz miasta i radnych o dofinansowanie działalności klubu, gdyż pojawiło się kilka problemów, których nie przewidzieliśmy na początku roku ( awans do IV ligi, rezygnacja jednej z firm ze współpracy z klubem ). Już w czerwcu wiedzieliśmy, że braknie nam pieniędzy, ale otrzymaliśmy zapewnienia od kilku radnych i władz miasta, że nie zostawią nas bez dodatkowego wsparcia. Mimo tych obietnic wprowadziliśmy pewne ograniczenia w wydatkach, zrezygnowaliśmy z zatrzymania 5 podstawowych zawodników ze Szczecina itp. Rzeczywistość okazała się jednak jeszcze gorsza niż przewidywaliśmy, gdyż okazało się, że panowie radni w swoich rozgrywkach politycznych grając przeciwko Burmistrzowi zagrali również przeciwko Odrze. Decyzję o przyznaniu dodatkowych funduszy tak długo odwlekali, że gdy się okazało, że już mają taką wolę, to na przeszkodzie stanęły zapisy prawne albo raczej ich nagły brak .
Informacja, która ukazała się w Gazecie Chojeńskiej o przyznaniu Odrze i innym klubom dodatkowych pieniędzy była informacją przedwczesną, gdyż nic takiego niestety nie nastąpiło.

Dlaczego zawsze są problemy z finansami Odry? Jak wydatkowane są pieniądze? Czy Stowarzyszenie uchwala budżet klubu na cały rok?


W sporcie zawsze jest mało pieniędzy. Problem z finansami Odry mają głównie niektórzy radni, a w szczególności w momencie dzielenia pieniędzy między kluby. Bryluje w tym szczególnie jeden radny, który ma zawsze najwięcej do powiedzenia w sprawach sportu i Odry, a sam przez 4 lata kadencji radnego ani razu nie był w klubie, a prawdopodobnie nawet na stadionie.
Budżet klubu planowany jest pod koniec roku na rok następny, ale zawsze jest modyfikowany (zmniejszany) w marcu, gdyż jest to okres, w którym przyznawane są pieniądze dla klubów. Niestety, nie wszystko można zmodyfikować, gdyż są przecież umowy z trenerami, zawodnikami, które są dogadywane na początku roku ( rozgrywki ruszają w marcu, a okres przygotowawczy w styczniu). W planowaniu budżetu bierzemy pod uwagę rok poprzedzający oraz możliwości finansowe gminy i ewentualne środki planowane do pozyskania od sponsorów. Tych niestety jest coraz trudniej pozyskać.
W roku bieżącym, aby ratować budżet, musieliśmy zrezygnować z 2 drużyn młodzieżowych i 2 trenerów (zawodnicy zostali zagospodarowani w klubie lub przeszli do innych).
Pieniądze wydawane są zgodnie z potrzebami klubu pod kontrolą Zarządu, a księgowość prowadzi Biuro Rachunkowe- zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami licencyjnymi.

Nie wiadomo ile Odra dostanie pieniędzy w przyszłym roku. Czy są już jakieś plany, dzięki którym zmniejszy się wydatki, a klub będzie mógł normalnie funkcjonować?

Niestety kwota dofinansowania z gminy będzie znana prawdopodobnie w przyszłym roku, a my planowaniem budżetu zajmiemy się w grudniu br, tj. po zakończeniu jesiennej rundy rozgrywkowej. Zmniejszyć wydatki, to znaczy zrezygnować z prowadzenia kolejnych drużyn i wycofać je z rozgrywek ligowych. W sferze takich rozważań mogą być tylko drużyna rezerw i drużyna kobiet, gdyż wymóg licencyjny IV ligi nakłada na nas obowiązek zgłoszenia do rozgrywek 3 drużyn młodzieżowych. Nie chcemy likwidować żadnej, ale życie niekiedy jest brutalne, decyzje podejmiemy w nowym roku i będą to decyzje dogłębnie przemyślane. W przyszłym roku należy się liczyć ze wzrostem kosztów (o ile chcemy mieć drużynę grającą na odpowiednio wysokim poziomie), gdyż wymogi organizacji meczów są nieubłagane. Przykładowo koszt obsługi 1 meczu w IV lidze to kwota ok.1200-1300 zł, przy założeniu niekorzystania z usług firmy ochroniarskiej. Koszt wyjazdu na mecz wyjazdowy to kwoty od 500 – 1500 zł. Spotkań takich w sezonie jedna drużyna rozgrywa 30 więc łatwo policzyć, że nie jest to mały koszt. Transport wszystkich drużyn na mecze wyjazdowe to kwota ok. 30 tys. zł, obsługa sędziowska to kwota ok. 24 tys. zł itp. Itd.
Można mówić o dążeniu do zmniejszania wydatków, gdyby klub otrzymywał za duże pieniądze, ale rzeczywistość jest inna, gdyż klub jest niedofinansowany. Prawda jest też taka , że w obecnych czasach trudno jest pozyskać firmy, które zechcą wspierać finansowo klub i musimy głównie polegać na pieniądzach z budżetu gminy. W ostatnich 2 latach Odra i tak pozyskała dodatkowe pieniądze na działalność w kwotach większych niż budżety klubów gminnych, a mimo to koniecznym było prowadzenie oszczędnej działalności. Wbrew pozorom zawsze długo rozważamy nad koniecznością każdej złotówki.
Mamy kilka pomysłów dotyczących możliwości właściwego zagospodarowania funduszy gminnych w przyszłości i mam nadzieję, że doprowadzimy jeszcze w bieżącym roku do spotkania z działaczami innych klubów, a w przypadku porozumienia w połowie przyszłego roku jest szansa na wprowadzenie w życie naszych propozycji.

Jest pan kandydatem do rady miasta. Jak ocenia Pan swoje szanse na wybór do rady miejskiej? Co chce pan zaoferować mieszkańcom?


Gdybym wziął pod uwagę liczbę znajomych, przyjaciół, członków rodziny tej bliskiej i dalszej i ich 100% udział w wyborach, przy założeniu, że jestem im bliższy niż inni to nie powinienem się martwić o los wyborczy, ale niestety takiej pewności nie mam. Myślę jednak, że dałem się poznać z dobrej strony przez lata mojej społecznej działalności, nie tylko sportowej i mieszkańcy zaufają mi powierzając mandat radnego. Zawsze w swojej działalności starałem się stać ponad podziałami i wspierać działania i potrzeby mieszkańców, a nie grup politycznych czy też towarzyskich. Uważam, że w działalności samorządowej, trzeba działać ponad podziałami politycznymi i w imię dobra ogółu mieszkańców szukać porozumienia w spornych sprawach. Zamierzam być rzeczywistym ramieniem wyborców i spotykać się z nimi jak najczęściej, a w szczególności przy okazji ważnych dla miasta decyzji. Jestem zwolennikiem planów wieloletnich w realizacji przedsięwzięć komunalnych i przedstawianiu ich do akceptacji mieszkańcom. Każdy z mieszkańców powinien mieć wiedzę np. jakie chodniki, w jakiej ilości i w jakiej kolejności będą realizowane w poszczególnych latach, itp.
Kwestia służby zdrowia na potrzeby mieszkańców mogła być już 1,5 roku temu rozwiązana, ale dzięki niektórym radnym jest wstrzymana, więc koniecznym jest podjęcie niezbędnych kroków do realizacji tego zadania w pierwszych tygodniach przyszłego roku.
Nie będę obiecywał, jak Pan Konarski i Pani Rawecka, że wybuduję halę widowiskowo-sportową, ale na pewno będę czynił starania, aby mieszkańcy Chojny takiej hali w niedługim czasie doczekali się, jak i również kompleksu sportowego na osiedlu Lotnisko.
Będę dążył do poprawy estetyki naszego miasta oraz ciągów komunikacyjnych z uwzględnieniem odpowiedniej kolejności uzgodnionej z mieszkańcami.
Jest wiele pomysłów, które wspólnie z koleżankami i kolegami ze Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa i naszym kandydatem na Burmistrza Adamem Fedorowiczem planujemy w końcu zrealizować. Zawarte są one w naszym programie wyborczym oraz ofercie programowej Stowarzyszenia. Warunek, aby je zrealizować, jest jeden: musimy wygrać wybory, aby przy współpracy i w porozumieniu z mieszkańcami miasta i gminy realizować to, czego oczekują nasi mieszkańcy.
Im więcej kandydatów na radnych gminnych i powiatowych z naszego komitetu, czyli WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA – FORUM 2010 zdobędzie mandat radnego tym większa jest szansa na spokojną realizację planów rozwoju miasta i gminy, a tym bardziej gdy mandat społecznego zaufania ponownie zdobędzie nasz kandydat na Burmistrza – Adam Fedorowicz. Mając większość w Radzie wspólnie z Burmistrzem i we współpracy z mieszkańcami poprowadzimy nasze miasto i gminę do lepszego jutra.
Wszystko jest w tej chwili w głowach i rękach mieszkańców-wyborców. Aktualny Burmistrz nie miał szansy przez 4 lata spokojnie pracować i realizować swój program wyborczy, gdyż większość radnych opozycyjnych kierowała się dobrem własnych układów politycznych niż dobrem mieszkańców. Mam nadzieję, że tym razem mieszkańcy zagłosują zgodnie na kandydatów ze WSPÓLNOTY SAMORZĄDOWEJ – FORUM 2010 i dadzą szansę Adamowi Fedorowiczowi na realizację programu rozwoju miasta i gminy.
Pozdrawiam wszystkich mieszkańców naszego miasta i gminy i zapraszam w dniu 21 Listopada do urn wyborczych. Tak się składa, że jest to dzień moich imienin i mam nadzieję, że będzie to piękny dzień zarówno dla mieszkańców jak i dla mnie.
_________________
Chojna24.pl- i wiesz więcej...
Widziałeś, nagrałeś, zrobiłeś zdjęcie? - Organizujesz imprezę, wydarzenie? - Pisz: redakcja@chojna24.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Stworzył: PatrykSpec |


 Wszelkie Prawa Zastrzeżone, kopiowanie bez zgody autora zabronione! Home | Cookies | Regulamin | Pomoc