Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-08-20, 06:32
Wywiad z Piotrem Mrozem, kandydatem do Rady Miasta
Autor Wiadomość
admin2 
Straszny Gaduła
Administrator

Wysłany: 2010-11-08, 10:29   Wywiad z Piotrem Mrozem, kandydatem do Rady Miasta

Rozmowa z kandydatem do Rady Miejskiej w Chojnie panem Piotrem Mrozem
KWW WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA – FORUM 2010

Proszę się krótko przedstawić.

Mam 37 lat, jestem żonaty, mam dwóch synów. Od urodzenia mieszkam w Chojnie, jestem jednym z pierwszych osadników osiedla Lotnisko. Ponad trzynaście lat pracuję w administracji państwowej. Posiadam wyższe wykształcenie w specjalności polityki samorządowej i regionalnej, napisałem i obroniłem na ocenę bardzo dobrą pracę dyplomową zatytułowaną „Rola radnego w samorządzie terytorialnym. Polityk czy społecznik?”. Zawsze staram się być obiektywny, rzetelny i otwarty dla ludzi. Pragnę wprowadzić nową jakość w funkcjonowaniu Rady Miejskiej w Chojnie.

Co Pan przez to rozumie?

Każdy kto choć trochę obserwuje lokalną scenę polityczną widzi, że obecni radni, w większości zamienili politykę w politykierstwo, według zasady „nie bo nie”, stawiając na piedestale głównie promocję własnego nazwiska lub niezrozumiałą, według mojej oceny, ślepą dyscyplinę polityczną i tęsknotę za władzą dawno odeszłą i zapomnianą. O poziomie kultury nie wspomnę. Przestali patrzeć w przyszłość. A przecież powinni, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym kierować się dobrem gminy . Znam osobiście część radnych, w większości osoby wartościowe, które otrzymały od mieszkańców mandat nie po to by dyskredytować wszelkie działania burmistrza i jego otoczenia ale po to by kreować naszą przyszłość. Niestety żyjemy w czasach płynnej tożsamości. Pobudki takiego działania oceńcie państwo sami… Zdecydowałem się kandydować, ponieważ uważam iż po pierwsze o losie gminy powinni decydować kreatywni ludzie z mojego pokolenia a po drugie tacy którzy wymienione wcześniej patologie będą piętnować.

A cóż takiego wyjątkowego jest w pańskim pokoleniu?

Pyta pan co jest wyjątkowego? Już odpowiadam: wkraczaliśmy w dorosłe życie w demokratycznej, wolnej Polsce, znamy najlepiej własne potrzeby, mamy mniejsze lub dorastające dzieci, których problemy, mam nadzieje znamy świetnie, ale mamy także rodziców czy dziadków, którzy przekazują nam swoje oczekiwania i oczekują od nas ich rozwiązania. Siłą rzeczy znamy problemy i oczekiwania wszystkich pokoleń. Poziom wykształcenia merytorycznego jak i demokratycznego zapewne też przemawia na naszą korzyść. Jesteśmy wolni od uprzedzeń i zawiści.

Jak Pan, jako absolwent politologii, ocenia ostatnie cztery lata władzy w gminie Chojna.

Obecna kadencja była kadencja niezwykle trudną. Po raz pierwszy w historii gminy zdarzyło się że burmistrz, pochodzący z wyborów powszechnych (przepis obowiązujący od 2001r.) zmagał się z opozycyjną radą miejską. Krytykowanie-TAK – prawo opozycji, ale jako obywatel nie dostrzegłem żadnych inicjowanych przez radę konstruktywnych , lepszych pomysłów dla przejawianych przez burmistrza inicjatyw. W niebyt poszły, lub za chwilę pójdą pomysły elektrowni wiatrowych, czy innej, o wielkim znaczeniu ekonomicznym, elektrowni atomowej, szpitala gminnego, lotniska, specjalnej strefy ekonomicznej czy innych strategicznych inicjatyw. Z tej lokalnej wojenki, według mojej oceny, obronną ręką wyszedł burmistrz, który pomimo ciągle ograniczanych środków był w stanie przeprowadzić inwestycje związane z budową Orlika, przedszkola miejskiego, remontem dróg, chodników gminnych czy placów zabaw. Bliska była również sprzedaż i zagospodarowanie w celach medycznych niedokończonej budowli szpitala przy ul. Ogrodowej. Plusem jest też sprowadzenie do naszego miasta sieci sklepów wielko powierzchniowych, tak korzystnych dla zwykłego mieszkańca ze względu na konkurencyjność cen, oraz zniesienie częściowego monopolu na rynku paliw. Uważam że ten trudny okres przetrwaliśmy, ale hamulcowym rozwoju powinniśmy już podziękować…

Co pan nowego proponuje, także w obszarze bardziej lokalnym. Na przykład osiedla Lotnisko?

Najbliższe lata będą prawdopodobnie ostatnimi w których Unia Europejska przeznaczy na rozwój naszego kraju znaczne środki. W jakim zakresie i czy w ogóle będziemy umieli je wykorzystać zależy tylko od nas. Należy także wykorzystać podobne, rządowe dotacje inwestycyjne. W swojej przyszłej działalności zdecydowanie odrzucam zacietrzewienie, politykę na NIE, już dziś deklaruję pełną, pozbawioną animozji, współpracę z przyszłym burmistrzem w sprawach korzystnych dla gminy i jej mieszkańców. Rola radnego gminy nie może ograniczać się do lokalnych potrzeb i związanych z tym obietnic. Zadbajmy o rozwój gminy, środki w jej budżecie a inwestycje same przyjdą. Spójrzmy dziś na remont naszych ulic i parkingów. Wykorzystano umiejętnie rządowy program przebudowy ulic dojazdowych, zaplanowano w budżecie, wypełniono wymagane procedury i za chwilę będziemy mieć wzorcowe osiedle. W następnej kadencji postarajmy się o środki na zieleń i estetykę osiedla, ławki, place zabaw, budowę przy szkole kolejnego Orlika, wspomóżmy wspólnie działalność świetlicy środowiskowej, klubu bokserskiego czy motocrossowego, budowę kościoła i inne inicjatywy obywatelskie czy promocyjne typu festyn parafialny czy dni Kwatery. Kładźmy wspólnie nacisk na zagospodarowanie a co najmniej należyte zabezpieczenie pustostanów. Sukces Orlika pokazuje potrzebę budowy podobnego kompleksu przy szkole podstawowej. Otwartym tematem jest także lokalizacja i budowa hali sportowej, tematu obiecywanego od lat. Wejście naszej gminy do specjalnej strefy ekonomicznej spowoduje napływ kapitału, rozwój przedsiębiorczości, ludzie będą tu chcieli inwestować, żyć i pracować. Oczywiście wymusi to na nas przebudowę i rozwój infrastruktury, ale z należytym wykorzystaniem środków unijnych, jesteśmy w stanie to zrobić.

Przed wyborami obiecuje każdy. Czym różni się pańska oferta od pozostałych.

Startuję z komitetu wyborczego ”Wspólnota samorządowa- FORUM 2010”, który jest dziś propozycją wspólnych, realnych inicjatyw ekonomicznych i obywatelskich. Znam obecnego burmistrza od lat i wiem, że jest człowiekiem dobrym, otwartym i kreatywnym, który pomimo czterech lat nagonki i prowokacji nie zniżył się do poziomu chamstwa i arogancji. Takich ludzi będę zawsze popierał. Jeśli chodzi o mnie zostałem wychowany w dość konserwatywnej rodzinie, w której wartości, a przede wszystkim szacunek dla drugiego człowieka, są czymś najistotniejszym. W tym nurcie staram się dziś wychowywać swoich synów. Przenosząc to na grunt lokalnej demokracji, rodzina, a przede wszystkim własne sumienie, nigdy nie pozwoliłyby zrobić mi z gęby przysłowiowej d..y!!!

Nowe pomysły pańskiego ugrupowania?

Cele gospodarcze już w głównej mierze podkreśliłem. Jeśli chodzi o aspekt społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju demokracji to proponujemy powstanie młodzieżowej rady miejskiej oraz wprowadzenie do statutu gminy instytucji inicjatywy obywatelskiej. Moim indywidualnym pomysłem na przyszłą kadencję jest stworzenie ciała opiniodawczego, doradczego, składającego się na przykład z byłych burmistrzów i ich zastępców, byłych dyrektorów czy prezesów gminnych jednostek samorządowych, byłych radnych ale także z lokalnych autorytetów z różnych dziedzin życia społecznego, w tym np. lekarzy, architektów, prawników czy przedsiębiorców.

Pańskie zainteresowania.

Głównie od dzieciństwa sport. Na starość..(śmiech) wrócił do mnie także bakcyl nauki. Wciąż wymyślam jakieś studia, uczę się języków, pisania wniosków unijnych czy zagadnień z programu Kapitał Ludzki. Lubię pograć w siatkówkę i inne halowe gry zespołowe.
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w wyborach.
Szczerze dziękuję. Ale nie mi osobiście potrzebne jest powodzenie w wyborach, tylko ogólnie rzecz ujmując, naszej gminie, aby nie zmarnować tych kolejnych, ważnych lat.

Rozmawiał: Mariusz Kupczyk,
Wywiad został opublikowany w Dwutygodniku "Nasza Gazeta".

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi