Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: admin
2012-07-16, 07:34
Wywiad z Łukaszem Podleśnym, kandydatem do RM w Chojnie
Autor Wiadomość
admin 
Administrator

Wysłany: 2010-11-13, 16:03   Wywiad z Łukaszem Podleśnym, kandydatem do RM w Chojnie

Ma 26 lat, studiuje na Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie i pracuje w Urzędzie Gminy w Widuchowej. Przedstawiamy kolejnego młodego kandydata do Rady Miejskiej w Chojnie Łukasza Podleśnego.

Co skłoniło Cię do kandydowania?

Motywacją m.in. była opinia koleżanki ze studiów, którą przedstawiała, kiedy pokazywałem jej Chojnę. Powiedziała: „Łukasz, nie obraź się, ale Kamień jest ładniejszy”. Słowa te doskonale obrazują, jak nasze miasto postrzegają przyjezdni. Chojna zatrzymała się w rozwoju, a przecież ma ogromny potencjał: przejście graniczne, bliskość Berlina i portów, dobrze rozwinięty węzeł komunikacyjny, linia kolejowa. Należy to wszystko wykorzystywać.
Większość mieszkańców jest zdania, że do Rady potrzeba ludzi młodych, ambitnych, zaangażowanych i ze świeżymi poglądami. Myślę ze doskonale spełniam te kryteria. Posiadam doświadczenie i wiedzę w zakresie funkcjonowania samorządu i chciałbym wykorzystywać ja we własnej gminie. Uważam, że zamiast narzekać należy samemu spróbować coś zmienić.

Powiedz coś o sobie, czym się zajmujesz, jakie masz wykształcenie, czym się interesujesz?

Jestem absolwentem Wydziału Matematyczno - Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie studiowałem na kierunku fizyka i zastosowania komputerów, a obecnie studiuję budownictwo na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.
Od ponad dwóch lat pracuję w Urzędzie Gminy Widuchowa jako podinspektor ds. funduszy pomocowych i inwestycji. Do moich obowiązków należą m.in.: pozyskiwanie funduszy na realizację projektów oraz nadzorowanie realizacji i rozliczanie inwestycji, czyli strategiczne płaszczyzny decydujące o rozwoju gminy.
Aktualnie moim konikiem jest budownictwo, co wiąże się również z moją pracą i studiami. Ogromną satysfakcję sprawia mi obserwowanie postępu budów, który doskonale uwidacznia się oglądając zdjęcia z kolejnych etapów zaawansowania robót. Ponadto lubię słuchać muzyki Jacka Kaczmarskiego, oglądać filmy z Alem Pacino oraz rozwiązywać zadania z matematyki i fizyki.

Startujesz z okręgu nr 2, jesteś mieszkańcem Lotniska, powiedz, dlaczego wyborcy powinni oddać swój głos na Ciebie?

Priorytetową sprawą jest wykorzystanie infrastruktury Lotniska. Znajduje się tutaj jeszcze sporo budynków, które można wykorzystać pod mieszkania. Należy zająć się tym jak najszybciej, ponieważ z roku na rok niszczeją, co wiąże się z coraz większymi kosztami ich modernizacji. Należy również zabiegać o inwestorów, którzy zagospodarowaliby tereny Lotniska i stworzyliby nowe miejsca pracy. Z pewnością magnesem, który przyciągnąłby ich będzie utworzenie strefy ekonomicznej. Kolejną sprawą jest poprawa stanu dróg między blokami. W porze deszczowej przejście taką drogą to istna przeprawa.
Jednakże Chojna to nie tylko Lotnisko, dlatego należy pamiętać o zrównoważonym rozwoju całej Gminy. Widzę konieczność pilnego rozwiązania problemu niedoszłego szpitala czy budowy hali widowiskowo – sportowej. Ważną kwestią jest szkolnictwo. Dzieci i młodzież to przyszłość całej gminy, dlatego trzeba zapewnić im jak najwyższy poziom edukacji. O ile o podstawówki i gimnazjum troszczy się tylko Gmina, to w kwestii szkół ponadgimnazjalnych należałoby ściśle współpracować z powiatem.

Jesteś niezależnym kandydatem, gdybyś dostał mandat radnego, musiałbyś określić się i współpracować z jakąś formacją, znasz innych kandydatów? Z kim chciałbyś współpracować?

Jestem osobą szanującą innych ludzi, z którą łatwo nawiązać dialog, osiągnąć porozumienie. Dlatego będę współpracował z każdym, któremu na sercu leży rozwój miasta i gminy. Będę popierał dobre pomysły, nie biorąc pod uwagę, z której opcji politycznej pochodzą. Tego samego oczekuję od pozostałych członków Rady. Tylko współpraca wszystkich radnych pozwoli na skuteczne rozwiązywanie problemów, potrzeb mieszkańców oraz wydobycie gminy z marazmu.

Poznaliśmy już kandydatów na burmistrza miasta, kto według Ciebie byłby najlepszym gospodarzem miasta?

Nowego burmistrza czeka niezwykle trudne zadanie, ponieważ gmina nie jest w najlepszej kondycji finansowej. Burmistrzem powinna zostać osoba, która będzie potrafiła swoją osobą, pomysłami i działaniem przekonać do siebie nowych radnych. Nie możemy stracić kolejnych czterech lat na kłótnie i spory oraz wzajemne zrzucanie winy za niepowodzenia, bo może być to okres, który będzie trudny do nadrobienia w przyszłości. Personalnie jeszcze się waham, aczkolwiek deklarują współpracę z każdym kandydatem który zostanie wybrany. Świetnym pomysłem jest zorganizowanie debaty miedzy kandydatami i na pewno będzie ona miała duży wpływ na mój wybór.

Jak oceniasz ostatnie lata rządzenia w Chojnie?

Jak większość mieszkańców krytycznie oceniam ten okres. Przez ciągłą wojnę nie wiadomo o co, na dalszy plan zeszły ważne sprawy. W rozwoju wyprzedziły nas sąsiednie gminy. W mojej opinii nie należy na dzień dzisiejszy patrzeć w przeszłość tylko w przyszłość. Nowy burmistrz i rada powinni wyciągnąć wnioski z ostatnich lat i robić wszystko, aby nadchodząca kadencja był zgoła odmienna.

A jak wyobrażasz sobie Chojnę za 10, 15 lat?

Myślę, że odpowiednio przepracowane najbliższe 4 lata, mogą być prologiem do tego, aby Chojna stała się miastem nowoczesnym, miastem z którym młodzi ludzie będą chcieli związać swoją przyszłość, a przede wszystkim miastem którego mieszkańcy będą czuli się pełnoprawnymi obywatelami Unii Europejskiej. Tego życzę sobie oraz wszystkim mieszkańcom naszego miasta.

Zachęcam wszystkich wyborców do udziału w wyborach i oddania głosu na kandydatów którzy według was będą godni i kompetentni do sprawowania funkcji burmistrza i radnego. Wybierając burmistrza i radnych to my mieszkańcy decydujemy o przyszłości naszej malej ojczyzny.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi