Poprzedni temat «» Następny temat
Wywiad z Tomaszem Rawą
Autor Wiadomość
admin 
Administrator


Wiek: 30
Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 2899
Skąd: Chojna
Wysłany: 2012-12-21, 06:46   Wywiad z Tomaszem Rawą

Czy jest jeszcze szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego z dopłatą?
Oczywiście, choć dni zostało zaledwie kilka to liczy się data złożenia wniosku, więc potencjalny kredytobiorca może to zrobić nawet 31.12.2012 pod warunkiem, że dostarczy wymagany komplet dokumentów.

Jakie warunki należy spełnić aby przez 8 lat do naszego kredyt dokładało się "państwo"?
Trzeba spełnić kilka kryteriów. Kredytobiorca nie może przekroczyć 35 lat (lub młodszy z małżonków), nie może posiadać tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, Kredytobiorcą może być małżeństwo, osoba samotnie wychowująca dziecko lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim ( tzw. singiel ). Poza tymi warunkami, kupowany lokal powinien posiadać odpowiedni metraż, dla mieszkania jest to pow. 75 m2 dla małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko, dla domu jednorodzinnego maksymalna powierzchnia to 140 m2, a mieszkanie dla osoby samotnej nie może być większe niż 50 m2. Przy wyborze mieszkania należy uwzględnić również limit ceny za m2 lokalu. Dla mieszkań nowych w woj. zachodniopomorskim ( poza Szczecinem ) jest to 3615,50 zł za m2 zaś dla mieszkań z rynku wtórnego limit wynosi 2892,40 zł. Poza tym oczywiście trzeba posiadać zdolność kredytową, którą każdy z banków wylicza na swój sposób uwzględniając jednakże ograniczenia KNF-u w postaci wydanych rekomendacji S i T ograniczających możliwość zaciągania zobowiązań powyżej określonego pułapu uzyskiwanych dochodów.

Jak duża może być dopłata?
Dopłata rządowa dotyczy okresu 8 lat kredytowania i wynosi połowę odsetek liczonych od tzw. stopy referencyjnej, przykładowo dla mieszkania o pow 55 m2 o wartości 155 000 zł pozwala na zaoszczędzenie ponad 400 zł miesięcznie w stosunku do tradycyjnego kredytu.

Słyszy się, że droga do otrzymania kredytu hipotecznego jest "kręta i wyboista", czy procedury i formalności sprawiają przeciętnemu "Kowalskiemu" sporo trudności?
Przy wnioskowaniu wiele zależy od zaangażowania i wiedzy doradcy kredytowego a także woli współpracy z doradcą samego kredytobiorcy. Dla przykładu, w banku który ja reprezentuję, wydanie decyzji kredytowej trwa 5 dni roboczych od momentu złożenia kompletu dokumentów, jeśli kredytobiorca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wystarczy, że dostarczy nam zaświadczenie o zarobkach na drukach banku, wystawione przez swojego pracodawcę, poda dane nieruchomości ( nr księgi wieczystej) dostarczy kopię dokumentu potwierdzającego własność nieruchomości przez sprzedającego, podpisze wniosek w placówce banku i to wszystko. Nieco gorszą sytuację mają osoby prowadzące działalność gospodarczą, lecz i w takim przypadku jeśli jest wola współpracy ze strony osoby prowadzącej księgowość zebranie dokumentacji finansowej nie powinno trwać dłużej niż jeden dzień. Dobry doradca na podstawie wywiadu wstępnego z klientem, jest w stanie ocenić zdolność kredytową bez konieczności składania kompletu dokumentów. Tutaj niestety jest słaby punkt, gdyż nie każdy doradca kredytowy jest odpowiednio wyszkolony i przygotowany merytorycznie. Bywa, że przekazuje informacje , nie zbadając dogłębnie sytuacji kredytobiorcy. Oczywiście, różne są też wymagania proceduralne poszczególnych banków, zdarza się, że ścieżka w niektórych bankach jest dość skomplikowana i czasochłonna, lecz generalnie większość liczących się graczy na rynku hipotecznym, ma zbliżone procedury oraz długość procesu weryfikacji wniosku kredytowego.

Tomasz Rawa - menadżer placówek Getin Noble Bank SA w Gryfinie i Policach. Absolwent studiów MBA, certyfikowany trener sprzedaży. Posiada 17 letnie doświadczenie w usługach finansowych. Od 2006 roku związany z Getin Holding, i Getin Bankiem. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora oddziału w spółkach leasingowych kilku dużych międzynarodowych koncernów.
_________________
Chojna24.pl- i wiesz więcej...
Widziałeś, nagrałeś, zrobiłeś zdjęcie? - Organizujesz imprezę, wydarzenie? - Pisz: redakcja@chojna24.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Stworzył: PatrykSpec |


 Wszelkie Prawa Zastrzeżone, kopiowanie bez zgody autora zabronione! Home | Cookies | Regulamin | Pomoc