To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Chojna24.pl
Pierwszy portal internetowy w powiecie gryfińskim

Wywiady - Wywiad z Patrykiem Staniszem - kandydatem na posła

admin - 2011-09-16, 12:43
Temat postu: Wywiad z Patrykiem Staniszem - kandydatem na posła
Witaj Patryk, czy na długo wróciłeś do Chojny? Mieszkałeś tu przez kilka ładnych parę lat?

Z Chojną i regionem jestem związany od zawsze, tutaj spędziłem swoje dzieciństwo. W „Korczaku” kończyłem szkołę podstawową, później szkołę średnią – liceum gastronomiczne również kończyłem w Chojnie. Tutaj zawarłem swoje pierwsze przyjaźnie, które utrzymuje do dzisiaj. Studiując technologie żywności i żywienia w Szczecinie, a później podyplomowe studia managerskie w Warszawie zdobyłem doświadczenie, które można wykorzystać w regionie. Tak więc odpowiadając Ci krótko na pytanie ja tu nie wróciłem, ja tu byłem zawsze.

Masz dopiero 27 lat, sporo już osiągnąłeś, jesteś prezesem Zrzeszenia Studentów Polskich w Warszawie, czym jeszcze się aktualnie zajmujesz?

Bycie przewodniczącym tak dużej ogólnopolskiej organizacji pochłania bardzo dużo czasu i jest to moje główne zajęcie. Poza działalnością w ZSP bardzo chętnie angażuje się w różne akcje w naszym regionie. Jedną z moich pasji jest młody ruch kabaretowy i od 5 lat wraz z grupą przyjaciół ze stowarzyszenia „Winda kreatywnych” organizujemy Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaretów „Szpak”. Jest to jeden z największych festiwali kabaretowych w Polsce, i na pewno najważniejszy w naszym regionie. Przy okazji zapraszam na tegoroczną edycję, która odbędzie się w ostatni weekend listopada w Szczecinie.

Jesteś kandydatem na posła w tegorocznych wyborach, co skłoniło Cię do kandydowania i dlaczego z list SLD?

Jestem kandydatem bezpartyjnym startującym z list SLD, od zawsze jestem sympatykiem sojuszu i nigdy nie ukrywałem swoich lewicowych przekonań. Zdecydowałem się na start w tegorocznych wyborach ponieważ bardzo zależy mi na naszym regionie, a nikt z dotychczasowych polityków nigdy poza kampanią wyborczą nim się nie interesował, słyszeliśmy tylko suche obietnice i zawsze na tym się kończyło. Ja w swojej kampanii obiecuje ludziom tylko swoją pracowitość, zaangażowanie i otwartość, udostępniam publicznie mój bezpośredni numer telefonu ponieważ rozmowy z ludźmi są najważniejsze a poseł powinien być otwarty i dostępny. Równie ważnym powodem mojego startu jest mój wiek, osoby młode również powinny brać czynny udział w kluczowych decyzjach dotyczących naszego kraju a jak wszyscy wiemy, są pomijani i lekceważeni.

Prowadzisz dość aktywną kampanię. Skąd pomysł na akcję „Wybierz Polskę” i maluchy z Twoim wizerunkiem które cieszą się nie małą popularnością?

Akcja Wybierz Polskę powstała głównie po to żeby znaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego warto wybrać Polskę? Młodzi ludzie tacy jak ja czy Ty, mają prawo wyboru miejsca i sposobu życia. Dlaczego coraz częściej decydują się na życie na emigracji? Obydwaj dobrze wiemy że decydują o tym czynniki ekonomiczne, młodym ludziom w Polsce, nawet dobrze wykształconym jest coraz trudniej znaleźć dobrą pracę. Z tym obydwoje się zgadzamy ale zadałem sobie pytanie, jak to zmienić, przecież nie może tak być wiecznie, na kogo można liczyć, kto to naprawi - ciężko było mi znaleźć odpowiedź i doszedłem do wniosku że jak sam czegoś nie zrobisz to nic się nie zmieni i to właśnie stąd wzięła się moja aktywność, którą również wykorzystuję w kampanii. A co do maluchów jest to nasz środek lokomocji który ma wzbudzać ciekawość i zainteresowanie akcją, mam nadzieję że dzięki nim zainteresujemy tym problemem większą ilość ludzi.

Promujesz program SLD czy masz własne pomysły? Co chciałbyś zrobić dla regionu szczecińskiego?

Jak wspominałem wcześniej region szczeciński jest dla mnie ogromnie ważny, tu się wychowałem tu zdobyłem swoje wykształcenie i pierwsze doświadczenie. Jest to moja mała ojczyzna która wymaga dużych zmian do dalszego rozwoju, chciałbym być aktywnym uczestnikiem takich zmian. W swojej pracy chciałbym się skupić nad siedmioma głównymi kwestiami:
1 promocja regionu zachodniopomorskiego
2 nowa jakość polityki w Polskim parlamencie
3 aktywna pomoc bezrobotnym oraz tworzenie nowych miejsc pracy w regionie
4 pomoc w dopasowaniu predyspozycji zawodowych do rynku pracy
5 praktyczna pomoc regionalnym producentom żywności
6 kontynuowanie prac nad reformą szkolnictwa wyższego
7 dbanie o rozwój organizacji pozarządowych w naszym regionie
Jestem głęboko przekonany, praca nad wymienionymi punktami programu pozwoli ożywić również nasz szczeciński region.

Jak oceniasz swoje szanse w wyborach? Dlaczego jesteś dopiero na 12 miejscu?

Szczerze mówiąc ciężko to ocenić, ale jak wspomniałeś wcześniej prowadzę bardzo aktywną kampanię wyborczą, każdego dnia rozmawiam z różnymi ludźmi w miastach naszego województwa, obserwuję niechęć do obecnych polityków. Ludzie są już zmęczeni i chcą zmian, a kto inny jak nie młodzi ludzie mogą ich dokonać. Mam ogromną nadzieję że mi się uda, i wielu ludziom młodego pokolenia które patrzy na świat już innym nowym doświadczeniem, tego w parlamencie brakuje, a można to łatwo zmieć. Na drugą część pytania odpowiem Ci przekornie. Bardzo podoba mi się akcja „STOP jedynką” do której nakłaniają studenci i pracownicy naukowi. Akcja propaguje chodzenie na wybory, głosowanie na wszystkie partie według gustu ale zachęca do nie głosowania na jedynki z pierwszych miejsc na liści. Uzasadniają to tym, że "jedynki" swoją pozycję zawdzięczają wpływom w partii, a nie rzeczywistym osiągnięciom w działalności społecznej.

Jeżeli zostałbyś posłem, czym byś się zajął w sejmie?

Na to pytanie częściowo już Ci odpowiedziałem przy pytaniu o nasz region. Jednakże wiemy że praca w sejmie wygląda nico inaczej niż bezpośrednie spotkania i pomoc obywatela. W pracach komisji sejmowych miałem okazję już uczestniczyć chociażby przy reformie szkolnictwa wyższego. Oczywiste jest że byłem tam jednym z młodych ekspertów co nie dawało mi prawa głosowania nad poprawkami jak w przypadku posła. W swojej pracy na pewno będę zabiegał o powołanie do Komisji Sejmowej dotyczącej edukacji. Po za szkolnictwem wyższym chciałbym się skupić nad szukaniem skutecznych rozwiązań prawnych do problemów jakie zawarłem w swoim programie wyborczym.

Dziękuje za rozmowę.

Dziękuję i zapraszam na stronę akcji www.wybierzpolske.pl